Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Online семинар „Када дјечији брак постаје трговина људима“

04.12.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У организацији Мисије ОСЦЕ – а у Босни и Херцеговини крајем децембра одржан је online семинар под називом „Када дјечији брак постаје трговина људима“. На семинару је учествовало преко стотину представника различитих институција са нивоа БиХ, као и представника невладиних организација, које су директно или индиректно укључене у ову проблематику.

 

У оквиру Панела I и II било је говора о присилном дјечјем браку који као такав постаје трговина људима, о улогама које требају играти релевантни актери, као и о најдјелотворнијим методама заштите - како дјеце, тако и жртава сексуалног насиља и трговине људима - узимајући у обзир наш домаћи, као и међународни правни оквир итд.

 

У току панела I, између осталог, указано је на проблем нехармонизованог законодавног оквира у БиХ у овој области, важност исправне идентификације, као и на важност рада на превенцији. Истраживање Вијећа Европе реализовано током ове године под називом "Феномен трговине дјецом у БиХ", које ће ускоро бити доступно и подијељено и са учесницима семинара, говори о томе.

 

Представница Центра за ромске иницијативе из Црне Горе, говорила је о изазовима за идентификовање жртава раних присилних бракова, а с учесницима је подијелила и студију случаја „Једнак приступ према Ромкињама и Египћанкама у примјени јавних политика“, из октобра 2020. године, а која заправо говори о недостатку сензибилизације одговорних лица за дјевојчице које кроз принудни брак постају жртве трговине људима.

 

У току панела II било је ријечи о наредним корацима које је потребно предузети како би се осигурала заштита жртава раних присилних бракова пред домаћим и међународним тијелима, гдје је представница Victim Support Europe из Брисела (Европска мрежа организација које се баве подршком жртвама) нагласила потребу стварања система који ће бити подршка жртвама. Такође, она је истакла да подршка жртвама није пројект, него трајна друштвена услуга, која се пружа и у отежаним условима као што је и сама пандемија КОВИД – 19.