Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Online seminar „Kada dječiji brak postaje trgovina ljudima“

04.12.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

U organizaciji Misije OSCE – a u Bosni i Hercegovini krajem prosinca održan je online seminar pod nazivom „Kada dječiji brak postaje trgovina ljudima“. Na seminaru je sudjelovalo preko stotinu predstavnika različitih institucija sa razina BiH, kao i predstavnika nevladinih organizacija, koje su izravno ili neizravno uključene u ovu problematiku.

 

U okviru Panela I i II bilo je govora o prisilnom dječijem braku koji kao takav postaje trgovina ljudima, o ulogama koje trebaju igrati relevantni akteri, kao i o najdjelotvornijim metodama zaštite - kako djece, tako i žrtava seksualnog nasilja i trgovine ljudima - uzimajući u obzir naš domaći, kao i međunarodni pravni okvir itd.

 

U tijeku panela I, između ostalog, ukazano je na problem neharmoniziranog zakonodavnog okvira u BiH u ovoj oblasti, važnost ispravne identifikacije, kao i na važnost rada na prevenciji. Istraživanje Vijeća Europe realiziranog tijekom ove godine pod nazivom "Fenomen trgovine djecom u BiH", koje će uskoro biti dostupno i podijeljeno i sa sudionicima seminara, govori o tome.

 

Predstavnica Centra za romske inicijative iz Crne Gore, govorila je o izazovima za identifikovanje žrtava ranih prisilnih brakova, a s sudionicima je podijelila i studiju slučaja „Jednak pristup prema Romkinjama i Egipćankama u primjeni javnih politika“, iz listopada 2020. godine, a koja zapravo govori o nedostatku senzibilizacije odgovornih osoba za djevojčice koje kroz prinudni brak postaju žrtve trgovine ljudima.

 

U tijeku panela II bilo je riječi o narednim koracima koje je potrebno poduzeti kako bi se osigurala zaštita žrtava ranih prisilnih brakova pred domaćim i međunarodnim tijelima, gdje je predstavnica Victim Support Europe iz Brisela (Europska mreža organizacija koje se bave potporom žrtvama) naglasila potrebu stvaranja sustava koji će biti potpora žrtvama. Također, ona je istakla da potpora žrtvama nije projekt, nego trajna društvena usluga, koja se pruža i u otežanim uvjetima kao što je i sama pandemija COVID – 19.