СВЕ ВИЈЕСТИ
СЕКТОРИ
КАТЕГОРИЈЕ
19.11.2024
У организацији Министарства цивилних послова Босне и Херцеговине и Центра за информисање и признавање докумената из области високог образовања, у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине одржан је мултидисциплинарни састанак посвећен признавању квалификација и хармонизацији стандарда са ЕУ директивом о регулисаним професијама. Циљ овог догађаја био је подизање свијести о обавезама које Босна и Херцеговина има у оквиру Акционог плана за Заједничко регионално тржиште (2021–2024) и имплементацији ЕУ Директиве о регулираним професијама (2005/36ЕЦ и 2013/55ЕУ), односно имплементацији Споразума о признавању високошколских квалификација, Споразума о признавању професионалних квалификација доктора медицине, доктора денталне медицине и архитеката, Споразума о признавању професионалних квалификација медицинских сестара, ветеринара, фармацеута и бабица у контексту Централноевропског споразума о слободној трговини, Споразума о приступу високом образовању и пријему на студије на Западном Балкану. Кључне теме састанка укључивале су признавање високошколских и професионалних квалификација, приступ високом образовању, као и имплементацију Мапе пута за имплементацију ЕУ Директиве о регулисаним професијама 2005/36 и 2013/55ЕУ.
Отварајући састанак, помоћник министарке цивилних послова у Сектору за образовање за Аднан Хусић истакао је важност досљедног провођења споразума које је Босна и Херцеговина потписала, посебно оних који се односе на признавање квалификација доктора медицине, денталне медицине, архитеката, медицинских сестара, фармацеута, ветеринара и бабица. Наглашено је да ови споразуми нису само технички документи већ кључни кораци ка хармонизацији стандарда и убрзању пута Босне и Херцеговине ка чланству у Европској унији.
„Директива ЕУ о регулисаним професијама, на којој су и базирани споразуми које је Босна и Херцеговина потписала једини је правно обавезујући акт у области образовања на нивоу ЕУ. Њено досљедно провођење је од изузетне важности за све земље које теже чланству у Унији,“ нагласио је Хусић.
Током састанка представљене су и специфичне обавезе из споразума, укључујући захтјеве у погледу образовања, процедуре признавања квалификација и потребне измјене законодавства на свим нивоима власти у Босни и Херцеговини. Посебан фокус стављен је на међуинституционалну сарадњу и размјену искустава како би се олакшао процес усклађивања.
Догађај је окупио представнике образовних, здравствених и стручних институција, који су кроз дискусије и неформалне разговоре размјењивали идеје и идентифицирали препреке у проведби. Учесници су позвани да наставе анализирати достављене споразуме те да предлажу конкретне мјере за њихову имплементацију.
Састанак је закључен позивом на даљу сарадњу свих нивоа власти и релевантних актера како би се обезбиједила досљедна примјена преузетих обавеза и олакшао процес признавања квалификација у Босни и Херцеговини.