Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Žene i sigurnost i zdravlje na poslu

01.09.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Muškarci i žene nisu jednaki u biološkom smislu (postoje spolne razlike), a poslovi koje obavljaju, njihovi radni uvjeti i način na koji društvo postupa prema njima nisu jednaki (postoje razlike u odnosu na spolnu pripadnost). Takve razlike mogu utjecati na opasnosti s kojima se muškarci i žene suočavaju na radnom mjestu te na način na koji ih je moguće procijeniti i kontrolirati. Zbog toga Europska Agencija za sigurnost i zdravlje na radu (EU-OSHA) istražuje i osvještava o pitanjima sigurnosti i zdravlja na radu s kojima se na radnom mjestu suočavaju žene.

Razlike koje utječu na sigurnost i zdravlje na radu

Postoje razlike koje utječu na rizike s kojima se suočavaju muškarci i žene. Žene: rad u određenim sektorima i određene vrste poslova; postizanje ravnoteže između dvostrukih odgovornosti na poslu i kod kuće; manjak predstavnika na razini nadzornih tijela i uprave; fizičke razlike u odnosu na muškarce, premda postoje veće razlike među ženama nego između muškaraca i žena, primjerice, u fizičkoj snazi; obavljanje poslova koji se pogrešno smatraju sigurnima i laganima.

Te razlike često nisu prepoznate u okviru praksi u području sigurnosti i zdravlja na radu. Osim toga, radno opterećenje i rizici povezani sa stresom za žene na radnom mjestu često se podcjenjuju. EU-OSHA usmjerava se na naglašavanje tih razlika i pomoć u poboljšanju sigurnosti i zdravlja na radu u područjima koja najviše utječu na žene. Ključni je cilj pomoći osigurati da se pitanja povezana sa spolnom pripadnošću uzimaju u obzir pri donošenju politika i odluka na radnom mjestu i na razini EU. EU-OSHA aktivno istražuje rizike i trendove povezane sa spolnom pripadnošću. To uključuje istraživanja usmjerena na sektore u kojima rade žene, kao što je čišćenje, te na rizike s kojima se suočavaju osobito žene. 

Što mogu učiniti poslodavci

Pristup sigurnosti i zdravlju na radu na temelju spolne pripadnosti podrazumijeva prepoznavanje i vođenje računa o razlikama između muških i ženskih radnika. Poslodavci mogu učiniti sljedeće: usmjeriti se na osiguranje sigurnijeg i lakšeg rada za svakoga; uključiti u procjenu rizika pitanja povezana sa spolnom pripadnošću; razmotriti stvaran obavljeni rad i izbjegavati pretpostavke o tome tko je izložen riziku i zašto; omogućiti fleksibilnije radno vrijeme; uključiti žene u donošenje odluka o sigurnosti i zdravlju na radu.

Taj je pristup od koristi za sve zaposlenike, ne samo za žene.