Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ЗАВРШЕН ТРЕНИНГ “ДА НИКО НЕ БУДЕ ИЗОСТАВЉЕН: СМАЊЕЊЕ НЕЈЕДНАКОСТИ У ПРИСТУПУ ЗДРАВСТВЕНИМ И СРОДНИМ УСЛУГАМА У ЕВРОПИ”

11.11.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У оквиру Заједничке акције о једнакостима у здрављу у Европи ( Joint Action on Health Equity Europe - JAHEE), пројекта у којем учествују 24 земље чланице ЕУ/Трећег  здравственог програма ЕУ (2014-2020), међу којима је и Босна и Херцеговина, Андалузијска школа јавног здравља (EASP) - координатор Радног пакета 8 (Побољшање приступа здравственим и социјалним услугама за особе које су изостављене/занемарене) из наведеног пројекта, организовала је онлине тренинг  “Leaving No One Behind: Reducing inequities in Access to Health and Related Social Service in Europe” (Да нико не буде изостављен/занемарен: смањење неједнакости у приступу здравственим и сродним услугама у Европи).

 

Тренинг је одржан у периоду од 4. до 30. октобра 2021. године, и проведен кроз 6 наставних јединица или модула, у трајању од 5 часова седмично.

 

Циљ тренинга био је да развије вјештине за осмишљавање најважнијих елемената који могу бити корисни креаторима политике, доносиоцима одлука у здравственом систему и менаџерима здравствених система везано за сљедеће:

а) главне димензије неједнаког приступа здравственим и сродним социјалним услугама у Европи,

б) структурне препреке здравственог система које доводе до неједнакости у приступу услугама,

ц) главне трендове у овој области уоченим у 13 земаља учесница,

д) интервенције које су се показале ефикаснима за ублажавање утицаја процеса социјалне искључености који генерише неједнакости у приступу здравственим услугама,

д) препреке за напредне политике и програме које погодују проведби тих интервенција,

е) процес промјена неопходних за смањење тих препрека.

 

Програм тренинга обухватио је сљедеће аспекте:

Модул 1: Природа и обим неједнакости у приступу здравству и сродним социјалним услугама у Европи (2 часа),

Модул 2: Кључни фактори који генеришу неједнакости у приступу здравству и сродним социјалним услугама у Европи (3 часа),

Модул 3: Смањење неједнакости у приступу услугама за рањиве групе становништва (4 часа),

Модул 4: Подстицање координације између здравствених и социјалних служби ради побољшања приступа онима који су изостављени/занемарени (1 час),

Модул 5: Препоруке за превладавање неједнакости у приступу здравственим и социјалним услугама у Европи (5 часова),

Модул 6: Акциони план за смањење неједнакости у приступу здравственим и сродним социјалним услугама у Европи, (5 часова).

 

Тренинг је, прије свега, био намијењен  професионалцима из националних и регионалних здравствених власти/управа, активним на пољима развоја политике, планирања и организације пружања здравствених и сродних социјалних услуга који се баве одговором на неједнакости у приступу здравству и сродним социјалним услугама и особљу националних агенција/националних завода/института/школа за јавно здравство укљученом у наставу и/или истраживање у областима здравствене политике, здравствених система, епидемиологије здравствене заштите, праћења и евалуације исхода здравствених услуга, истраживања здравствених услуга и управљање здравственим системима.

Тренинг је похађало пет учесника из Босне и Херцеговине - представници Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Института за јавно здравство Републике Српске, Завода за јавно здравство Федерације БиХ и Кантоналног завода за јавно здравство Кантона Сарајево. Након завршетка тренинга, организатор је додијелио цертификате учесницима који су одслушали све модуле током седмичних вебинара.