Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Свјетски дан непушења (31. мај)

31.05.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Сваке године 31.маја Свјетска здравствена организација (СЗО) и њени партнери обиљежавају Свјетски дан непушења и истичу ризике који настају употребом дувана. Ово је прилика да се информише јавност о  опасностима употребе дувана, пословним праксама дуванских компанија, шта СЗО ради у борби против употребе дувана и шта људи широм свијета могу да ураде како би остварили своја права.

Према СЗО, дуван је једини највећи узрок смрти који се може спријечити. Многе студије доказале су да је дуван изузетно опасан и изазива многе болести као што су рак плућа, болести срца и болести јетре. Као резултат тога, просјечан животни вијек људског бића је, нажалост, минимизиран.

Свјетски дан непушења обиљежава се уз много ефикасних кампања за постизање глобалног циља избјегавања конзумације дувана у свим земљама. Осим подизања свијести јавности о штетном утицају дувана, овај дан такође служи као позив на акцију, ангажујући релевантне заинтересоване стране, посебно младе, да заговарају ефикасне политике које ће утицати на дуванску индустрију и спријечити штету по животну средину изазвану кориштењем дувана.

Тема коју је СЗО одабрала за 2022. годину је „Дуван: пријетња нашој животној средини“, с циљем  подизања свијести јавности о утицају цијелог животног циклуса дувана на животну средину, од његовог узгоја, производње и дистрибуције до отровног отпада који ствара. Кампања ће такође имати за циљ да разоткрије напоре дуванске индустрије да оплемени своју репутацију и да своје производе учини привлачнијима пласирајући их као еколошки прихватљиве.

Потрошачи су постали еколошки освјештенији и бирају одрживије производе. Дуванске компаније, поред осталог, учиниле су еколошку одрживост саставним дијелом својих стратегија друштвено одговорног пословања и усвојиле неколико „греенwасхинг“ пракси. То укључује чишћење плажа и стављање на тржиште нових производа еколошки прихватљивих за преусмјеравање јавне пажње с њихових штетних акција на животну средину.

Цијели животни ток дувана је веома загађујући и штетан процес. Осим загађења ваздуха усљед употребе дуванских производа, штета настаје и у цијелом ланцу снабдијевања и много је сложенија. Широм свијета, сваке се године уништи око 3,5 милиона хектара земље како би се узгајао дуван. Узгој дувана такође доприноси крчењу шума на 200 000 хектара годишње и деградацији тла. Производња дувана исцрпљује воду, фосилна горива и металне ресурсе на планети. Глобализација ланца снабдијевања дуваном и продаје значи да се дуванска индустрија увелико ослања на енергетски интензивне начине транспорта. 4,5 трилиона опушака не збрине се правилно сваке године широм свијета, стварајући 1,69 милијарди фунти отровног отпада и испуштајући хиљаде хемикалија у ваздух, воду и тло.

Употреба дувана остаје глобална епидемија. СЗО позива владе и креаторе политика да појачају законодавство, укључујући провођење и јачање постојећих програма како би произвођаче учинили одговорнима за еколошке и економске  трошкове обраде дуванских производа.

Такође, СЗО препоручује земљама да у потпуности забране рекламирање, промоцију и спонзорство дувана, у складу са Оквирном конвенцијом о контроли дувана (WHО FCTC).