Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Саопштење Свјетске здравствене организације (СЗО), Канцеларија у БиХ, поводом појаве корона вируса

22.01.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Свјетска здравствена организација, Канцеларијау Босни и Херцеговини, поводом појаве корона вируса саопштила је да на основу тренутно доступних информација, нема оправдања за ограничење путовања у Кину или трговине с том земљом.

                Свјетска здравствена организација препоручује да особе које долазе из Вухана (Кина) требају бити свјесне основних симптома које су описале кинеске власти и да требају потражити медицински савјет љекара, ако развију симптоме након напуштања подручја епидемије. Путницима се савјетује да се за додатне информације обрате својим љекарима или здравственим властима јер поједине земље могу прилагодити препоруке Свјетске здравствене организације узмајући у обзир локални контекст.

                У случају симптома који упућују на респираторне болести прије, за вријеме или након путовања путници се подстичу да потраже медицинску помоћ и подијеле историју путовања са својим љекаром.

                Тренутне информације показују да вирус може изазвати благе симптоме налик грипи али и озбиљне респираторне болести. Уочено је да људи са постојећим хроничним стањима имају повећану рањивост на тешке облике болести. Такође, уочено је да код старијих људи постоји већа осјетљивост за тежи облик болести али још увијек смо у врло раној фази разумијевања ове болести и још увијек постоје информације са којима СЗО не располаже. Постојеће хроничне болести које су пријављене до сада укључују хипертензију и друге кардиоваскуларне проблеме, дијабетес, проблеме са јетром и друга респираторна обољења.

                Не постоје специфични третмани за нови корона-вирус и лијечење се темељи на клиничкој презентацији. Стандардне СЗО препоруке за смањење изложености и преношење различитих обољења су сљедеће а укључују хигијену руку и дисајног система, као и праксе безбједне хране:

• Оперите руке сапуном и водом или влажном марамицом на бази алкохола;

• Покријте уста и нос медицинском маском, марамицом или рукавом или савијеним лактом код кашљања или кихања;

• Избјегавајте незаштићени блиски контакт са свима који развијају симптоме прехладе или грипе и потражите медицинску његу ако имате температуру, кашаљ и отежано дисање;

• Када сте на пијаци и тржници, избјегавајте директан незаштићени контакт са живим животињама и површинама у додиру са животињама;

• Темељито кухајте храну, нарочито месо.

                На позив генералног директора Свјетске здравствене организације одржана је сједница Одбора за ванредне случајеве како би се процјенило да ли новонастала ситуација представља ванредно стање од међународне забринутости за јавно здравство (енгл. Public Health Emergency of International Concern - PHEIC) и које би препоруке требало примијенити.

                Дефиниција PHEIC -а према члану 1. значи ванредни догађај који представља ризик за јавно здравље других земаља путем међународног ширења и који потенцијално захтијева координирани међународни одговор.

                Поред Кине, случајеви су регистрирани у Тајланду, Јапану, Јужној Кореји и Америци. Дана 20.01.2020. године кинески комитет за здравство потврдио је да, у свјетлу најновијих збивања, постоји преношење новог корона-вируса са човјека на човјека међу блиским контактима, иако се тачан опсег преношења не може утврдити доступним информацијама.