Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Рад од куће: Могу ли радници тражити накнаду и за које трошкове?

18.01.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Донедавно се о кућним уредима мало мислило, било су лоше опремљени, скучени и помало прашњави због нередовитог кориштења. Сада, у години пандемије, многи уреди у кући наликују на заповједни центар у НОРАД-у (Заповједни стожер сјеверноамеричке зрачне и свемирске одбране) с више екрана, високотехнолошким капацитетима и професионалним Зоом окружењем.

И све то кошта! 

Добро је што око двије трећине компанија својим запосленицима "на даљину" осигурава све што им је потребно за рад или им исплаћује накнаду за кориштење рачунала и остале опреме.

Према истраживању консултантске компаније Мерцер, 55 посто компанија "покрива" лаптопе, 33 посто мобителе, 26 посто принтере и 24 посто ергономску опрему. Само 32 посто компанија не помаже с трошковима које узрокује рад из куће.

"С преласком на рад од куће, многи запосленици траже да им послодавци покрију трошкове везане уз неопходну опрему и кориштење интернета и телефона те се све чешће преговара о накнади за новонастале трошкове", казала је Катхлеен Бурнс Кингсбурy, психологиња и ауторица књиге "Бреакинг Монеy Силенце".

Истиче да се сада налазимо у својеврсној недореченој и нејасној ситуацији јер компаније и запосленици уче у ходу.

Људи се питају могу ли тражити новчану накнаду и за које трошкове настале радом од куће, што се од тога може одбити од пореза и како шефовима представити своје аргументе и увјерити их што би они запосленицима требали плаћати. Кингсбурy тврди да је, као прво, потребно избрусити захрђале преговарачке вјештине.

Савјет је да захтјеви не буду мегаломански, али тврди потребно је тражити врхунску опрему уз низ разних опција између којих послодавци могу одабрати.  

"Ако вас у почетку и одбију, питајте што би сте требали промијенити да вам захтјев буде удовољен. Потом, за мјесец или два, поново поднесите захтјев", рекла је психологиња.

Мицхаел Хеннессy, финансијски савјетник у компанији Харбор Црест Wеалтх Адвисорс у Форт Лаудердалеу на Флориди, препоручио је самозапосленима, који дио своје куће или стана користе као пословни уред, да размисле о порезним олакшицама.

"Све док сте самозапослени и дио вашег дома се користи за пословни простор, одређени постотак трошкова попут камата на хипотеку, осигурања, опреме или поправка ће се моћи одбити", рекао је Хеннессy. 

Како би ваш кућни уред функционирао рачунала и интернетска веза су неопходни, нешто без чега се једноставно не може, но важни су и други елементи попут квалитетне столице с које се не дижете сатима.

 

Извор: Реутерс