Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Психосоцијални ризици и стрес на радном мјесту

09.09.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Психосоцијални ризици и стрес повезан с послом међу највећим су изазовима за безбједност и здравље на раду. Они знатно утичу на здравље појединаца, организације и националну економију.

Отприлике половина европских радника сматра да је стрес честа појава на њиховом радном мјесту, а на стрес отпада отприлике половина свих изгубљених радних дана. Као многи други проблеми повезани са психичким здрављем, стрес се често погрешно тумачи или стигматизира. Међутим,  ако се тумачи као организациони проблем умјесто као кривица појединца, психосоцијалним ризицима и стресом може се управљати као било којим другим ризицима за здравље и безбједност на радном мјесту.

Психосоцијални ризици произлазе из лоше организације и управљања послом, као и лошег социјалног контекста посла те могу довести до негативних психолошких, физичких и социјалних исхода као што је стрес повезан с послом, изгарање на послу или депресија. Неки од примјера радних услова који узрокују психосоцијалне ризике су:

- прекомјерно радно оптерећење;

- противрјечни захтјеви и нејасна улога радника;

- неукљученост у доношење одлука које утичу на радника и немогућност утицања на начин на који се посао обавља;

- лоше управљана организацијска промјена, пословна несигурност;

- неефикасна комуникација, недостатак подршке управе или колега;

- психолошко и сексуално узнемиравање, насиље треће особе.

Приликом разматрања захтјева радног мјеста, важно је јасно разликовати психосоцијалне ризике попут прекомјерног радног оптерећења и услове у којима постоји радно окружење које пружа подршку, у којем су радници оспособљени и мотивисани за обављање посла на најбољи могући начин. Добро психосоцијално окружење побољшава ефикасност и лични развој, као и психичко и физичко здравље радника.

Радници доживљавају стрес ако су радни захтјеви прекомјерни и надилазе њихове могућности. Осим психичких проблема код радника који пате од дуготрајног стреса могу се развити озбиљни физички здравствени проблеми као што је болест нервног система или проблеми мишићно-коштаног система.

Негативни учинци укључују лош укупан пословни учинак, учесталије изостајање с посла, те повећане стопе незгода и озљеда. Изостанци са посла су дужи од оних изазваних другим узроцима, а стрес повезан с послом може допринијети повећању стопе пријевременог пензионисања. Процјене говоре о значајним трошковима за пословање и друштво те на националном нивоу достижу и више милијарди еура.