Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ПРИМЈЕРИ ДОБРЕ ПРАКСЕ ОДГОВОРА НА СИТУАЦИЈУ ИЗАЗВАНУ ПАНДЕМИЈОМ COVID-19

14.07.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Добре праксе омладинских центара који имају ознаку квалитете Савјета Европе за омладинске центре

 

Destelheide омладински центар (Белгија) је јединствено средиште Фландрије у Белгији за младе, умјетност и креативност. Посједује ознаку квалитете Савјета Европе за омладинске центре од 2016. године. Након појаве и ширења вируса Covid-19 центар се више не може посјетити.

 

Као одговор на ситуацију изазвану Covid(ом)-19, центар је организовао изложбу "Велики и мали јунаци" концертног и портретног фотографа Алеxа Ванхееа путем дигиталног пакета с креативним активностима које се могу радити код куће.

 

Изложба је разиграна и интерактивна гдје се и млади и стари могу упознати с радовима умјетника из различитих перспектива - нпр. могу показати своје сценске наступе као прави умјетници или преузети улогу концертног фотографа или наоштрити оловку и бити новинари.

 

Међународни омладински центар у Старој Загори (Бугарска)је први бугарски центар који је 2017. године добио ознаку квалитете Савјета Европе за омладинске центре. Центар се посебно фокусира на рад с групама младих из рањивих група. Као одговор на кризу Covid-19, центар је успио допријети до младих путем интернетских тренинга и различитих иницијатива.

 

Интернетски тренинг о емоционалној интелигенцији омогућио је полазницима да на креативан начин и кроз различите облике умјетности (цртање, пјевање, плес, приповиједање смијешних прича итд.) подијеле своје осјећаје о тренутној кризи. Вођени професионалним психологом, учесници играју улоге кроз које испитују алтернативне моделе понашања и емоционалне реакције у сигурном окружењу, с циљем да разумију себе и буду способни изразити емпатију и солидарност према другима.

 

На иницијативу младих, центар је покренуо и " Daily Sport Challenge " како би одржао здрав дух у здравом тијелу током пандемије. Сваког дана на Facebook страници центра поставља се нови физички изазов, а млади могу ставити свој појединачни видеозапис како су показали на који начин су испунили задатак. Дијељење видеа је ослободило вал креативности и идеја у рјешавању изазова, изграђујући на тај начин повезнаност младих на интернетској заједници и млади који се иначе сусрећу у центру могу остати у редовном контакту.

 

Иницијатива је такође надахнула родитеље и дјецу да се укључе у свакодневне активности у погледу спора и вјежбања. Више информација о иницијативи можете пронаћи на:

https://www.facebook.com/InternationalYouthCenterStaraZagora/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARAP3kwpu1Okn0KOW51BfsbmnR_dHHFgFGBLURrwG0hTNSIjji3fpkEG-LXADjjG9oUFuIb2fmQUUG6c

 

Омладински центар wannseeFORUM (Њемачка) активно учествује у међународном пројекту обиљежавања 75. годишњице завршетка Другог свјетског рата.

 

Центар за младе wannseeFORUM један је од омладинских центара Савјета Европе с ознаком квалитете од 2019. године. У сарадњи Еуропске културе отпора и ослобођења  и групе младих из Центра савремене историје Melk Memorial, FH St. Pölten (Аустрија), Музеја савремене умјетности Загреб (Хрватска), Мусеион Болзано (Италија) и УдружењаHASENHERZ (Аустрија) развијен је пројекат ART WORKS!. Пројекат се налази на раскрижју умјетничког, културног и историјско-политичког образовања младих.

 

Као одговор на тренутну кризу, учесници пројеката одлучили су објавити збирку својих дјела на мрежи, с посебним нагласком на људска права и демократију, отпор против фашизма и његовом значају за Еуропу.

 

Лисабонски центар за младе (Португал), који је дио португалског Института за спорт и младе, добио је 2015. годину ознаку квалитете Савјета Европе за омладински центре.

 

Како би комуницирао с групама младих током тренутне кризе Covid(а)-19, центар је путем властитих дигиталних канала (Фацебоок, Инстаграм, wеб страница и Неwслеттер-а) развио кампању о правима: #DIREITOATERDIREITOS (#RIGHTTOHAVERIGHTS) и идентифицирао начине дијељење садржаја у различитим мрежним форматима: видеозаписи, понуде за обуку, радионице, webinari, инфографике, наглашавајући право на тренинг, право на информације, право на културу, право на музику, итд.

 

Кроз организовање wебинара рјешавају се питања попут: „Како циљеви одрживог развоја и циљеви младих надопуњују и подржавају сектор младих“; „Друштвене иновације у омладинском сектору - како обновити организације“ и „Стратегија за младе Савјета Европе 2030“.

 

Центар такођер доприноси кампањи португалског Института за спорт и младе #SERJOVEMEMCASA (#BEYOUNGATHOME)која се одржава на друштвеним мрежама (Facebook, Instagramитд.) и која ће свакодневно пружати информације младима како би испунили своје слободно вријеме.

 

Омладински центар Пловдив (Бугарска)

 

Једанаесто издање бугарског фестивала "Здраво здравље!" одржано је 11. и 12. априла. Због ситуације изазване Covid(ом)-19, фестивал је одржан уживо на фацебоок страници фестивала и успио је допријети до више од 4000 учесника у цијелој земљи.

 

Манифестација која се одржава сваке године у 17 различитих градова у Бугарској посвећена је здравом начину живота. Учешће младих из Пловдива координирао је Центар за младе Пловдив који од 2018. године носи ознаку квалитете Савјета Европе за омладински центре.

 

Центар се посебно фокусира на рад с младима и здрав начин живота.

 

Овогодишњи фестивалски програм укључивао је панел за младе под називом "Нема дана без ноћи: шта/ко нас подржава и наше прилике у данима неизвјесности" који су организирали радници за младе из Центра за младе Пловдив, који су подијелили примјере како продуктивно проводити вријеме код куће, разговарати с младима о природним начинима обнове здравља и превенције болести и употреби здравих производа.

 

Еурог омладински центар (Ирска)

 

Одговарајући на ситуацију изазвану Covid(ом)-19 Eurog KDYS у Килларнеyу - који од 2017. године носи ознаку квалитете Савјета Европе за омладинске центре – морао је стратешки извршити реорганизацију основних услуга како би одговорио на еволуирајуће потребе младих и заједница у Округ-у Керy у Ирској. Као одговор на ову нову ситуацију, активности центра укључивале су:

 

• Прикупљање података и анализа броја младих људи који су тренутно подржани у кризи; на који начин реагирати у датој ситуацији. Подаци су такође пружили сазнање о томе како центар може пружити подршку младима на иновативан и ажуран начин.

 

 

• KDYS online: центар је реконфигурирао wеб страницу тако да одражава рад организације у тренутној ситуацији. Посљедње иницијативе укључују KDYS мрежну службу за подршку порордици, образовне ресурсе и KDYS -ов интернетски клуб - седмични програм позитивних активности за младе и њихове породице.

 

 

• Медијске кампање: центар биљежи велику ангажираности на свим својим платформама, а млади KDYS сурађивали су с колегама у Италији на Facebook видео кампањи под називом #иминандимстаyингин, у којој су детаљно описане уобичајене ситуације изазване Covid(ом)-19 у Европи.

 

 

Центар ће ускоро започети другу видео кампању о еуропском држављанству и солидарности која се темељи на искуствима француског волонтера ЕСЦ-а и како је Covid-19 утицао на његов смјештај у Килларнеyу. Обим ове кампање требао би се проширити у наредним седмицама како би обухватио слична искуства осталих волонтера ЕСЦ-а који су тренутно смјештени диљем Ирске.

 

Marienthal омладински центар (Луксембург)

 

Marienthal Youth Center је саставни дио Националне службе за младе у Луксембургу и ознаку квалитету за омладинске центре Савјета Европе има од 2018. године. Исти је подузео  низ иницијатива да одговори на Covid-19 ситуацију.

 

Иницијатива „Одржавање дјеце активним“ нова је wеб страница која пружа идеје за активности за дјецу различитог узраста током периода ограничења кретања (затворености). Веб страница укључује неколико категорија активности које се свакодневно обнављају: користите своју главу, будите креативни, брига за друге, настави кретање и сл. Веб страница је додатно развијена додатним ресурсима као што су линкови (виртуални посјети музејима итд.), Савјет дана, Дневни мото и Идеје за вођење дневника - чак и чаробна активност коју нуди луксембуршки мађионичар који наступа на позорници у Лас Вегасу.

 

Такођер, покренута је и wеб страница "Активно код куће" како би породице одржале своје физичке активности током Covid(а)-19. Поменута wеб страница нуди приказ лакших физичких активности које се могу вјежбати у затвореном или на отвореном простору а који укључују и елементе игре за млађе кориснике. Wеб страница је постављена у сарадњи са Министарством спорта и другим омладинским центром СЊ-а - наутичком базом у Лултзхаусену и њиховим образовним тимом.

 

 

 

 

FITT Timisoara кућа за младе (Румунија)

 

FITT Timisoaraкућа за младеје била врло активна у увођењу различитих мјера за сузбијање негативних утјецаја кризе. Центар који млади од 2016. воде и носе ознаку квалитете Савјета Европе ставља велики нагласак на пружање учинковите подршке заједници у сарадњи с локалним властима.

 

На основу начела судјеловања и солидарности, циљ Центара за младе UP II је окупити 270 младих локалних и међународних волонтера и укључити их у активности солидарности у заједници Темишвара те основати још 10 локалних центара за младе кроз градска насеља. Због тренутне ситуације Covid-19, почетни циљ пројекта је проширен, пружајући младим људима могућност учешћа у хуманитарним акцијама.

 

Пројекат обухвата широк спектар активности као одговор на Covid-19, попут пружања подршке унутар позивног центра Управе за социјалну помоћ Темишвара; испорука лијекова, хране и сл. коју власти осигуравају старијим особама и особама у потреби; провођење кампање за прикупљање средстава за људе у потреби у Темишвару. Пројекат финансира Еуропски солидарни корпус.

 

Више о пројекту на: https://fitt.ro/wp-content/uploads/2020/04/Infopack-engl-YC-UP-2-covid.pdf.

 

Ецо центар Радуловачки (Србија)

 

Ецо центар Радуловачки је омладински центар у Сремским Карловцима, Србија, а покренуо га је Покрет за заштиту околиша Војводине. Центар за младе посебан фокус је ставио на развој одрживих локалних заједница и од 2015. године има ознаку квалитете Савјета Европе за омладински центре.

 

Као одговор на пандемију Covid-19, центар се у почетку фокусирао на локалну заједницу и свој програм за младе преусмјерио на мрежни (омладински) рад. Редовни мрежни састанци организирани су с циљем пружања простора младим људима да остану информисани, подијеле своја искуства у тој ситуацији и упознају своје вршњаке.

 

Ти су сусрети такођер извор развоја нових мрежних иницијатива и размјене волонтерских прича. Као резултат тога, недавно је основан дигитални клуб за младе који окупља младе из различитих локалних заједница у сврху организирања вечери игара, кухања и сл., те прикупљања информација о занимљивим и едукативним мрежним активностима. Поред ове иницијативе, недавно је покренут национални програм омладинских клубова заједно с Националним удружењем омладинских радника и другим партнерским организацијама у Србији.

 

Осим баведеног, Еко центар Радуловачки, организира wебинаре за остале омладински раднике о томе како дигитални простор користити за рад с младима, с нагласком на платформама за игре. Такођер су развијени видео туторијали који објашњавају како функционирају клубови за младе и они ће се ускоро представити и на wеб страницама владе као примјери добре праксе.

 

Брежице омладински центар (Словенија)

 

Брежице омладински центар се фокусирао на културне активности за младе, подузетништво и међугенерацијски дијалог. Исти је био је први омладински центар у Европи који је добио ознаку квалитете Вијеће Европе 2013. године. Омладински центар Брежице прилагодио је свој начин рада у складу са ситуацијом изазваном Covid(ом)-19.

 

Једна од главних иницијатива центра била је координација организације младих волонтера који помажу старијој популацији да купе храну, лијекове, итд.

 

Центар је такођер организовао акције у којима млади људи с родитељима шију заштитне маске, а затим осигуравају да маска ​​буде достављена службама цивилне заштите у регији. Центар и даље проналази иновативни начин за наставак провођења регионалног пројекта „Инкубатор за младе“ који има за циљ осигурати одрживу интеграцију младих на тржиште рада и омогућити лични и професионални развој младих.

 

Прва извиђачка јединица Скопља - размјена примјера добре праксе током COVID-а19 (Македонија)

 

Како препознати SCOUT (извиђачку) изолацију?

 

Након што су били у изолацији, извиђачи су много креативнији, почели су копати старе слике подручја које су посјетили у земљи и ван ње, снимали видеозаписе о томе шта раде и што је инспирирало и остале извиђаче. Многи су се жељели укључити у нешто корисније, добровољно помоћи, али речено им је да је најбоље што за сада могу учинити јесте сједити код куће и своје вријеме проводити корисно и квалитетно.

 

Како изолација изазвана епидемијом цоронавирусом утјече на њихове активности?

 

Као и сваког прољећа, имали су много планираних активности, у регији и ван ње, планирали су одлазак у Црну Гору да би се састали са извиђачима из Србије, Црне Горе и Босне и Херцеговине, планирали су одлазак у Ниш како би марширали за здрав околиш и многе друге активности широм земље, такмичења, али, нажалост, морали су их све отказати - тј. промјенити термин истих. Носталгија се осјећа на друштвеним мрежама.

 

Како се носе са ситуацијом изазваном коронавирусом?

 

Не долазе са идејама, већ желе да СВИ слиједе препоруке и да се што прије оконча цијела кризна ситуација и напокон изађе ван, да се попну у планине гдје имају шумску кућу, поставе шатор поред језера итд. Оно што раде други широм свијета, они раде исто. На примјер, направили су видео с експериментом који показује зашто је важно одржавати редовиту хигијену, а направили су и највећи колаж порука и сл.

 

Покретање нове вјештине за заслужну значку "Уради сам"

 

Као вође младих с преко 130 активних чланова морали су смислити нешто како би задржали ритам и дух који имају. Извиђање је врло важно за све чланове, јер практицирају позитивне вриједности у његовању, животним вјештинама, брину се за правилан физички, друштвени, карактерни развој дјеце и младих те доприносе образовању младих кроз систем вриједности утемељен на извиђању. Њихово обећање и закони помажу им да изграде бољи свијет у којем су људи самозатајни као појединци и имају конструктивну улогу у друштву.

 

Извиђачки програм заснован је на стицању нових вјештина, након што извиђач стекне вјештину, мора положити "испит" с унапријед одређеним правилима и освојити амблем (заслужну значку) који мора ушити ​​на своју извиђачку униформу. Зато је њихов тим волонтера смислио ову нову вјештину у којој извиђачи могу нешто направити од куће, показати то, представити и освојити значку. Све што требају учинити је обући извиђачку униформу и шал и снимити видео у којем они раде нешто корисно и, наравно, послати га. Током протеклог мјесеца сакупили су много видеа који се могу наћи на њиховом YоуТубе каналу.

 

30-дневни извиђачки онлине изазов за све младе људе

 

У периоду када су готово све активности извиђача заустављене због новог Цоронавируса, Удружење извиђача Македоније представило је 30-дневни мрежни изазов намијењен едукацији и задржавању младих људи активним код куће током овог периода.

 

Током тридесет дана изазова, сви извиђачи, али и друга дјеца и млади који су жељели испунити своје вријеме, имали су прилику за едукацију и забаву кроз низ активности за надоградњу свог знања, за дружење на друштвеним мрежама са својим вршњацима и освајати награде и признања. Неке од активности биле су: израда импровизираног кампа код куће, кухање, учење знаковног језика, израда заштитних маски, учешће на часу Земље 2020, итд. У првих 5 дана, више од 1000 извиђача, дјеце и младих учествовало је је у овим активностима.

 

Њихова порука младим људима

 

Њихова порука младим људима је да се почну савјесније и одговорније понашати према својим суграђанима, а не да их доводе до високог ризика са свјоом жељом да буду вани. Сви заједно морамо бити солидарни, поштовати једни друге и сарађивати.

 

Stories to Action - платформа за младе и омладински организације 

 

Stories to Action глобална је wеб страница која подржава платформу која има за циљ да се чује глас младих и покрену акције како би се осигурало њихово сексуално и репродуктивно здравље и права, чак и у ситуацији изазваном Covid(ом)-19.

 

Истовремено, Stories to Action дијели аутентичне и доступне ресурсе СРХР-а како би се осигурало да свака млада особа има једнак приступ информацијама о СРХР-у и Covid(у)-19. Платформа такођер укључује анкету за младе како би исти подијелили своја искуства.

 

Више информација на: ttps://storiestoaction.co/about/

 

Европски омладински форум

 

Јака мрежа омладинских организација Европског форума увијек је радила на оснаживању младих људи изван граница који би били покретачи позитивних промјена. У садашњој ситуацији изазваном Covid(ом)-19 ова мрежа је важнија него икад прије.

 

Учинак Covid(а)-19 несумњиво је негативно утицао на рад и активности омладинских организација на глобалном нивоу. Међутим, протеклих седмица млади широм Европе демонстрирали су да успркос раздвајању и мјерама социјалног дистанцирања још увијек можемо показати солидарност и бити јединствени.

 

Активности Европском омладинског форума укључују помагање у промоцији важних порука да се остане сигурно, до подршке најугроженијима у друштву и мобилизирања дигиталних заједница како би се осигурало преношење информација.

 

Кампањом #СепаратедбутУнитед жељели су приказати све иницијативе које омладинске организације и млади подузимају у Европи и шире.