Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Представник Министарства на конференцији "Будућност здравствене и фармацеутске индустрије"

15.11.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Медијска кућа Bloomberg Adria у Сарајеву је организовала конференцију под називом "Будућност здравствене и фармацеутске индустрије". Једна од кључних тема конференције је била "Цијене лијекова у фокусу: Највећи изазови произвођача лијекова у БиХ". Ова тема је  пажљиво анализирала промјене које су захватиле фармацеутски сектор у БиХ током пандемије, с посебним нагласком на комплексност изазова везаних уз цијене лијекова.

Пандемија је створила бројне изазове за произвођаче лијекова у БиХ, присиљавајући их на брзо прилагођавање сталним промјенама у потражњи и опскрби. На првом панелу конференције - "Цијене лијекова у фокусу", с водећим произвођачима лијекова анализирана је тренутна ситуација у фармацеутском сектору у БиХ. Један од кључних учесника на панелу др. Азиз Шукало, директор Сектора подршке тржиштима компаније Босналијек, који је подијелио своја искуства суочавања с изазовима пандемије, а Бењамин Шаховић из Фармавите и Саша Урошевић из Хемофарма додатно су обогатили расправу својим искуством и перспективама из сектора.

На другом панелу конференције "Имамо прилику: Како до јединствене листе лијекова и ефикаснијих процедура?" учествовала је Наташа Грубиша, директорица Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ. О теми могућности стварања јединствене листе лијекова, побољшању процедура у фармацеутском сектору у БиХ те важности брзе реакције и прилагодбе разговарано је са Аном Петровић, директорицом Удружења иновативних произвођача лијекова, и Емином Будимлић, комерцијалном директорицом компаније Такеда БиХ, а свој осврт у овом панелу је дао и проф. др. Тимур Церић са Клиничког центра Универзитета у Сарајеву. Увод у ову тему је била анализа и закључци аналитичара Матеа Мошње из Bloomberg Adria.

Осим анализе тренутне ситуације, на конференцији се разговарало о  могућности побољшања сарадње између фармацеутских компанија и јавноздравствених институција. Кључна питања попут унапрјеђења комуникације, сарадње те важности домаће фармацеутске индустрије за БиХ.

Представник Министарства Давор Пештовић судјеловао је на конференцији и том приликом истакао је да  Министарство цивилних послова Босне и Херцеговине  ради на много пројеката који су често базирани и на превенцији. Реализовано више од два милиона донација цјепива, али и друге врсте медицинске и заштитне опреме.