Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржана online презентација УН-овог извјештаја „Процјена социоекономског утицаја кризе узроковане пандемијом COVID-19 у БиХ“

11.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Циљ извјештаја „Процјена социоекономског утицаја кризе узроковане пандемијом COVID-19 у БиХ“ је пружити подршку институцијама власти у БиХ у доношењу краткорочних те средњорочних до дугорочних мјера и политика у оквиру њиховог одговора на кризу, а на основу доказа и најбоље праксе у свијету.

 

COVID-19, како је наведено,  представља глобални изазов без преседана. Важно је да свака земља брзо реагује, у складу с најбољом праксом, са својим политикама усмјереним на најрањивије групе.Крајњи циљ је минимизирати негативан социоекономски учинак пандемије и искористити кризу као катализатор за програм опоравка усмјерен на будућност. Поред подршке здравственом систему усмјерене ка спашавања живота, Уједињене нације у БиХ  подржавају процес опоравка с циљем да “нико не буде изостављен”, што је централно обећање Агенде 2030 и Циљева одрживог развоја.

 

 

Наведени Извјештај прати глобални оквир УН-а са 5 стубова: здравље на првом мјесту, макроекономски одговор, економски одговор и опоравак, заштита људи те друштвена кохезија и отпорност заједница. Свако поглавље садржи аналитички осврт урађен на основу студија и података УН-а и других међународних партнера и донатора (ММФ, Свјетска банка, EBRD, OECD и USAID), као и домаћих актера. У сваком поглављу је дат и преглед мјера које предузимају институције власти у БиХ. Мјере су размотрене у контексту најбољих међународних пракси како би се идентификовали недостаци те дале препоруке које могу помоћи БиХ у борби против пандемије и њених социоекономских последица.

 

У поглављу Заштита људи и основне услуге: нико не смије бити изостављен, говори се о образовању гдје се наводи да ће криза изазвана пандемијом COVID-19 вјероватно имати негативне краткорочне ефекте на образовање и то кроз два канала: значајно смањење буџетских средстава и  непостојање приступа квалитетном инклузивном образовању у току потпуног и дјеломичног затварања школа.

 

Презентацији УН-овог извјештаја присуствовали су представници свих нивоа власти у БиХ, од локалног до државног, и представници УН-ових организација