Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржан онлајн састанак Виших службеника за Централноевропски програм размјене за универзитетске студије (CEEPUS)

23.12.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

10. децембра 2020. године одржан је (путем виртуалне платформе) састанак виших службеника за Централноевропски програм размјене за универзитетске студије(CEEPUS), на којем су учествовали представници 16 држава чланица CEEPUS-а и Централног CEEPUS уреда.

 

Учесници састанка су у кратким цртама упознати са темама о којима се расправљало на састанку Виртуалне Радне групе виших службеника за CEEPUS одржаном 03.12.2020. године. Фокус на поменутом састанку био је на тренутној позицији сваке од држава чланица CEEPUS-а у вези са могућностима виртуалне размјене студената и академског особља. Већина земаља је истакла да уважавајући тренутне правне и финансијске законске оквире не постоји могућност виртуалне размјене. Тренутни законски прописи у већини земаља омогућавају једино физичку мобилност.

 

Представник Хрватске је истакао да је у Хрватској за долазне студенте и академско особље већ отпочела реализација виртуалне и хибридне размјене, коју они промовирају и препоручују. Препоручује се да наставници који учествују у размјени и долазе на неки универзитет у виртуалној мобилности укључују студенте који студирају на домаћем универзитету, као и студенте са универзитета са којег они долазе на исто „мрежно“ предавање, ако су предавања односно материјали на универзитетима компатибилни и ако оба универзитета имају потребну опрему.

 

У Републици Чешкој је такођер уведена виртуална и хибридна размјена за долазне студенте и академско особље. Подршка за хибридну размјену једнака је проценту од 60% физичке мобиности. Подршка за вирталну мобилност ће се састојати од два дијела: 40% за стипендисте и 10% за домаћи универзитет за покривање банковног трансфера. Из практичног разлога професори ће моћи продужити мобилност за дужи период од онога који је планиран за физичку мобилност према броју наставних сати (нпр. 6 наставних сати у седмици).

 

У Пољској је виртуално учење одобрило Министарство образовања и науке. Доношење прописа и примјена новог система планирана је за децембар 2020. године. Такођер, у току је изналажење рјешења за одређена техничка питања. Универзитети ће добити дио подршке кроз споразуме са институцијама али је тешко утврдити укупан трошак. Новачана средства се пребацују универзитетима а универзитети пребацују средства корисницима. Универзитети су одговорни за подузимање потребних мјера како би се осигурала квалитета.

 

Албанија је усвојила CEEPUS споразум кроз национални закон те у том смислу дефинисана мобилност не може бити промјењена уколико се не промијени споразум или кроз доношење новог закона. Такођер, не препознају термин онлине наставе јер није измјењен тренутни Закон о образовању.

 

Током састанка је истакнут изазов у смислу осигурање квалитете у случају виртуалне мобилности те је закључено да виртуална мобилност не може бити замјена за физичку мобилност, она је само „додатак“.

 

Државе чланице CEEPUS-а су се сложиле да омогуће привремену проведбу CEEPUS грантова за виртуалне размјене током кризе изазване COVID 19 ( за акдемску 2020/2021 годину) само за оне државе чланице CEEPUS-а чији законодавни оквири то омогућавају.

 

Сљедећи виртуални састанак радне групе би се требао одржати у фебруару 2021. године на којем ће се расправљати о стратешком усмјерењу CEEPUS-а IV и другим важним темама.