Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Odobrena aplikacija Ministarstva civilnih poslova za sudjelovanje Bosne i Hercegovina u radu HelpNet mreže EU za kemikalije i biocide

09.04.2024

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Bosni i Hercegovini odobreno je učešće u radu HelpNet mreže, u statusu promatrača, čime će biti olakšano usklađivanje propisa o kemikalijama i biocidima s relevantnim regulativama Europske unije. Rezultat je ovo aplikacije koju je podnijelo Ministarstvo civilnih poslova, uz suglasnost Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Federalnog ministarstva zdravstva Federacije Bosne i Hercegovine i Odsjeka za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta Bosne i Hercegovine.

 Nakon što je Bosna i Hercegovina dobila status zemlje kandidata za članstvo u Europskoj uniji, potrebno je da se zakonodavstvo zemlje uskladi s EU propisima, uključujući one koji se odnose na kemikalije i biocide. To se prije svega odnosi na usklađivanje s Uredbom o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju hemikalija (REACH), Uredbom o klasifikaciji, označavanju i pakiranju (CLP) i Uredbom o biocidnim proizvodima (BPR).

Radi učinkovitije provedbe i usklađivanja s uredbama Europske unije koje se odnose na kemikalije, propisano je postojanje Službe za pomoć (HelpDesk) kako na europskoj razini, tako i na razini država.

Uspostavljena je HelpNet mreža koju čine Europska agencija za kemikalije ( ECHA) i Službe za pomoć država (HelpDesk), a cilj mreže je suradnja i postizanje uzajamnog razumijevanja glede pravnih zahtjeva iz uredbi Europske unije, koje se odnose na kemikalije i biocide te pružanje konzistentnih i usklađenih savjeta za njihovu primjenu. 

S obzirom na to da nije zemlja članica Europske unije, Bosna i Hercegovina će u HelpNet mreži imati status zemlje promatrača i neće imati pravo glasa u ovom tijelu, ali će imati pravo sudjelovanja.

Službe za pomoć (HelpDesk) formirane su u zemljama Europske unije te u Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu, Švicarskoj, Srbiji, Crnoj Gori i Turskoj. Služba za pomoćje, u svakoj od zemalja, prva točka za kontakt kad je riječ o pitanjima u vezi s uredbama Europske unije o kemikalijama i biocidima.