Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Обиљежен Свјетски дан дариватеља крви

14.06.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Свјетски дан дариватеља крви, 14. јуна обиљежава се сваке године како би се указало на важност добровољног, неплаћеног и редовног давања крви. Тај дан уједно је прилика за захвалност и одавање почасти свим дароваоцима крви који широм свијета спашавају људске животе.

Дефиницију добровољног даровања крви одредило је Међународно удружење трансфузиолога, Међународни Црвени криж , Свјетска здравствена организација  и Европско вијеће  и прихваћена је у свим земљама свијета. Резолуција која је донијета 14. јуна постала је Свјетским даном давалаца крви у част нобеловца др. Карла Ландстеинера, рођеног 14. јуна 1868. године који је развио систем одређивања крвних група. Циљ обиљежавања овог дана је подизање свијести о потреби за сигурном крвљу широм свијета и охрабривање појединаца да редовно донирају крв, како би крв била доступна за све којима је потребна. Под окриљем Свјетске здравствене организације глобална кампања Свјетског дана дариватеља крви одржава се у 2016. години под слоганом „Крв нас све повезује“.

Живот и здравље савременог човјека угрожени су озљедама и болестима па је у лијечењу неких болести крв незамјењив лијек. Према дефиницији, добровољни даровалац крви је особа која дарује крв, плазму или станичне дијелове крви по својој слободној вољи и за то не прима никакву накнаду, ни новчану, нити на начин који се може сматрати замјеном за новац.

Крв може дати свака особа доброг здравља у доби од 18 до 65 година и у доби од 65 до 70 година ако крв даје једном до два пута годишње. Жене смију давати крв три пута, а мушкарци четири пута годишње. Прије сваког давања крви ради се лијечнички преглед сваког појединог дариватеља. Давање крви (450 милилитара или једна доза крви) траје десетак минута, након чега слиједи одмор од 30 минута и захвални оброк. Давањем крви не угрожава се здравље, већ се, напротив, контролише здравствено стање даровалаца крви.  Прибор за узимање крви је стерилан и за једнократну упорабу. За вријеме давања крви даровалац је под контролом здравственог радника, а сви подаци и резултати тестирања су лијечничка тајна. 

Обиљежавање овога дана, прилика је за подсјећање влада и здравствених тијела на важност осигуравања одговарајућих ресурса и успостављања система и инфраструктуре нужних за повећање прикупљања крви од добровољних, неплаћених даровалаца крви. Истиче како је потреба за крвљу универзална, али није приступ крви за све оне који је требају. Напомиње и како ће посебна усредоточеност овогодишње кампање бити улога младих у осигуравању сигурне опскрбе крвљу. 

Циљ обиљежавања овог дана је подизање свијести о потреби за сигурном крвљу широм свијета и охрабривање појединаца да редовно донирају крв, како би крв била доступна за све којима је потребна.