Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министрица Гудељевић обратила се учесницима Конференције министара Европског подручја високог образовања (EHEA) /Болоња процеса

19.11.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У организацији италијанског Болоња секретаријата, 19. новембра 2020. године одржана је виртуелна Конференција министара одговорних за високо образовање Европског подручја високог образовања (ЕHЕА)/Болоњског процеса на којој је учествовала делегација Босне и Херцеговине предвођена министарком цивилних послова Анкицом Гудељевић.

Конференцију су отворили министар за универзитете и истраживање Републике Италије, Гаетано Манфреди и комесарка за иновације, истраживање, културу, образовање и младе у Европској комисији Марија Габриел, након чега су услиједила обраћања свих министара Европског подручја високог образовања (ЕHЕА) и консултативних чланова Болоњског процеса.

Током Конференције усвојен је Римски комунике, основни документ који ће дати смјернице за сљедећих десет година рада цијелог Европског простора високог образовања, и којим је наглашена потреба за побољшањем провођења основних вриједности, посебно демократије, јер принципи високог образовања носе мир и слободу.

Министарка Гудељевић је истакла да је образовање пред великим изазовима. “Од високог образовања се тражи да хитно одговори на изазове незапослености, демографских промјена, економске и политичке кризе. Очекује се и да одговори изазовима са којим се суочава здравствени сектор у цјелини”, додавши да су министри усвајањем Римског комуникеа изразили одлучност да заједно раде на јачању Европског простора високог образовања како би помогли друштвима у овим тешким тренутцима.

На крају, министарка Гудељевић пожељела је добродошлицу Сан Марину, као 49. земљи чланици Болоњског процеса. Ових 49 земаља проводи и усваја реформе високог образовања на основу заједничких кључних вриједности - као што су слобода изражавања, аутономија институција, независност студентских удружења, академска слобода, слободно кретање студената и особља. За све ове земље главни циљ је повећати мобилност особља и ученика и олакшати запошљивост.

“Вјерујем да ћемо само заједничким напорима, заједничком визијом инклузивног, иновативног, међусобно повезаног, интерактивног Европског подручја високог образовања, моћи испунити циљеве одрживог развоја до 2030. године”, закључила је министарка Гудељевић.

Подсјећамо да је Босна и Херцеговина од 2003.године чланица Болоњског процеса.