Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Брза процена утицаја COVID-19 на компаније у четири државе западног Балкана које откривају значајне поремећаје и губитке посла, али и спремност да наставе да раде

24.09.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Избијање пандемије COVID-19 и с тим повезане мјере ограничавања изазвале су значајне губитке и поремећаје у предузећима на Западном Балкану. Како би процијенили изазове и потребе сектора привреде и идентифицирали релевантне мјере подршке, послодавци и друге организације у регији провели су истраживање међу својим предузећима. Укупно 1600 предузећа одговорило је на анкету између 8. априла и 11. маја 2020. у Албанији, Сјеверној Македонији, Републици Српској у Босни и Херцеговини и Србији. Истраживање се темељило на МОР-овом „Алату за истраживање предузећа: Процјена потреба предузећа која произилазе из COVID-19“, а проведено је у сарадњи са Европском банком за обнову и развој (ЕBRD).

У Републици Српској у Босни и Херцеговини, Унија удружења послодаваца Републике Српске истражила је чак 543 предузећа. Пандемија је проузроковала значајне поремећаје у пословању у двије трећине ових компанија. Више од једне четвртине њих није радило, а готово 40% је пословало дијелом капацитета у вријеме истраживања. Упркос овим изазовима, само је 6% запослених отпуштено због низа правовремених мјера које предузећа проводе ради очувања радне снаге. Најраспрострањенија мјера било је смањење радног времена које је проводило 27 % предузећа. Резултати истраживања показују да су предузећима потребне мјере државне подршке усклађене са њиховим специфичним потребама како би им се омогућило да се носе са кризом, стабилизирају и убрзају опоравак, попут приступа кредитним линијама, мјере подршке за задржавање запослености и мјере за повећање потрошње.

Истраживање које је провела организација послодаваца Албаније је показало да је криза створила невиђене пословне изазове за 76% од анкетираних 278 предузећа. Скоро једна трећина предузећа пријавила је потпуно заустављање свог пословања, док је око 40% дјелимично пословало. Алармантно је да је више од 40 % анкетираних предузећа отпустило раднике због COVID-19. Упркос тренутним изазовима, највећи број предузећа (92 %) изражава спремност да у потпуности наставе с радом. Политичке препоруке које произилазе из анкете имају за циљ пружање подршке предузећима да обезбиједе своје пословање и задрже радну снагу.

У Србији је кроз анкету брзе процјене Асоцијација послодаваца анкетирала 462 предузећа како би се испитао утицај пандемије. Свеукупни ефекат је био негативан. Ипак, више од 80% предузећа успјело је пословати у ово турбулентно вријеме, углавном због владине подршке пружене предузећима. Половина анкетираних предузећа наставила је да функционише у потпуности, док је друга половина пословала дјелимично. Упркос изазовима, готово сва анкетирана предузећа (98%) сигнализирају спремност да у потпуности наставе са радом. Да би испуњавали услове за владину подршку за плате, већина предузећа (91%) није отпустила ниједног запосленог. Резултати истраживања показују да је предузећима потребна додатна подршка владе, попут активних мјера за одржавање ликвидности.

У Сјеверној Македонији, Организација послодаваца Македоније и Привредна комора Македоније покренули су заједничко истраживање како би прикупили податке о ефектима пандемије на пословање. Прекид рада је озбиљно погодио 82% од анкетираних 315 предузећа, која су пријавила значајне финансијске губитке и привремену обуставу пословања. 43 % предузећа доживјело је нагли пад прихода за више од 50%, а 11% је пријавило потпуно заустављање свог пословања. Знатан број предузећа ризикује да се затвори у блиској будућности. Истраживање је указало да, иако су шеме владине подршке правовремене, критерији прихватљивости за пријављивање за такву подршку морају бити транспарентнији и инклузивнији. У просјеку се 46% анкетираних предузећа пријавило за државну подршку. Предузећима је потребна даља владина подршка, укључујући приступ ликвидности и субвенцијама за зараде.