Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министар Адил Османовић са турским амбасадором и представницима Унско-санског кантона о здравственом збрињавању миграната - Помоћ хитно потребна

19.11.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Министар цивилних послова Босне и Херцеговине Адил Османовић разговарао је у Сарајеву са амбасадором Турске у БиХ Халдуном Кочом о здравственој заштити миграната и проблемима с којима се суочавају здравствене установе Унско-санског кантона. Састанку су присуствовали и министар здравства и социјалне политике у Влади Унско-санског кантона Хазим Капић и директорка Дома здравља у Бихаћу Анела Софтић Касумовић који су указали на тешку ситуацију када је ријеч о опремљености здравствених установа да здравствено збрину велики број миграната у Унско-санском кантону, а посебно на територији општине Бихаћ.

                “Проблеми с којима се Босна и Херцеговина суочава због великог броја миграната су велики. Ни једна држава самостално се не може носити с оваквом ситуацијом, па ни Босна и Херцеговина. Унско-сански кантон је у најтежој ситуацији и хитно им је потребно пружити помоћ а посебно бихаћком дому здравља којем је неопходно санитетско возило”, рекао је министар Османовић.

                Министар здравства и социјалне заштите Унско-санског кантона Хазим Капић и директорка Дома здравља у Бихаћу Анела Софтић Касумовић информисали су саговорнике да је мобилни љекарски тим дневно одговоран за 120 пацијената, а викендом и више, што чини велико оптерећење и угрожава нормално функционисање здравственог система. Изразили су бојазан за појаву заразних болести и могућност да буде угрожено и локално становништво.

                “Тренутно имамо само једно санитетско возило и неријетко смо у ситуацији да морамо правити процјене коме је у одређеном тренутку приоритетно пружити помоћ. Међу мигрантима на подручју наше општине има дјеце, трудница и болесника којима је потребна палијативна њега. Имајући у виду да тек слиједи зима, да је велики број миграната у неувјетном смјештају, плашимо се да нећемо моћи помоћи свима”, рекла је директорка Софтић Касумовић.

                На састанку је наглашено да су формирани тимови који сарађују са међународним организацијама који се баве здрављем и мигрантима, али помоћ која стиже је недовољна. Наглашено је и да је немјерљива помоћ коју пружа локално становништво.

                Амбасадор Турске у БиХ Халдун Коч рекао је да је његова земља збринула велики број избјеглица, те у потпуности разумије проблем с којима се Босна и Херцеговина тренутно суочава. Рекао је да ће са надлежним институцијама у својој земљи размотрити на који начин Турска може помоћи. Понудио је и помоћ Црвеног полумјесеца који има велико искуство у овој области.

                Министар Адил Османовић и амбасадор Халдун Коч кратко су се дотакли и других области сарадње, те нагласили да ће предстојећа посјета министра туризма и културе Турске крајем мјесеца Босни и Херцеговини бити прилика за унапређење сарадње.