Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

1.децембар: Свјетски дан AIDS-а

30.11.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


У складу са иницијативом Генералне скупштине Уједињених нација и Свјетске здравствене организације  1. децембар - Свјетски дан AIDS-а  трећу деценију обиљежава се сјећањем на оне који су изгубили животе у борби са  овом болешћу. Циљ је подићи свијест јавности и указати на јавноздравствени значај HIV-а и AIDS-а: ризике и мјере заштите, важност превенције, раног дијагностиковања, лијечења и бриге за обољеле, као и показати солидарност према обољелима. Такође циљ је дати допринос смањењу стигме и дискриминације, као и заштити сполног и репродуктивног здравља.

Ове године навршава се тачно 30 година од првог обиљежавања Свјетског дана AIDS-а. Заједнички УН програма за HIV/AIDS (UNAIDS) ставља посебан нагласак на тестирање, те је овогодишњи фокус на теми „Сазнај свој статус“. Од 1988. године постигнут је значајан напредак у одговору на AIDS, па тако три од четири особе које живе са HIV-ом знају свој статус.

У посљедњем Извјештају UNAIDS-а се наводи, да је од укупног броја  особа инфикованих HIV-ом, 75% упознато са својим HIV статусом,  што је знатно више него 2015. године, гдје је са својим HIV статусом било упознато 67% људи.  У 2017. годни 21.7 миллион људи који живе са HIV-ом (59%) има приступ антиретровиралној терапији, док је у 2015. приступ терапији имало 17,2 милиона људи.  Извјештај је показао да још увијек постоји 9.4 милиона људи који живе с HIV-ом и који не знају да су инфицирани овим вирусом.

Тестирање на HIV значајно је ради повећања броја пацијената који примају терапију, што у коначници особама које живе са HIV-ом обезбјеђује здрав и продуктиван живот. Такође важно је охрабривати људи да користе услуге превенције како би заштитили властити живот и животе својих најближих.

С циљем одржавања здравља обољелих те контроле преношења HIV вируса потребно је интензивно радити на одрживости антиретровиралне терапије. То подразумијева континуиран мониторинг и тестирање особа који живе с HIV-ом како би се одржао низак ниво присуства вируса.

Нажалост, још увијек су присутне бројне препреке на путу HIV тестирања. Стигма и дискриминација присутни су у великој мјери, те и даље одвраћају људе од тестирања, што доводи до ситуације да се тестирање на HIV учестало проводи након што се јаве први симптоми болести.

HIV у  Босни и Херцеговини:

Босна и Херцеговина се и даље сматра земљом са ниском стопом  преваленције HIV-а (мање од 0,1%), међутим постоје бројни ризико фактори који у било којем тренутку могу довести до драстичног повећања ове стопе. До данас су у Босни и Херцеговини укупно регистроване 343 HIV позитивне особе.

Према званичним подацима Института за јавно здравство Републике Српске, Завода за јавно здравство Федерације Босне и Херцеговине и Пододјељења за јавно здравство Брчко дистрикта Босне и Херцеговине,  у 2018. години  у Босни и Херцеговини  је пријављено 27 нових случајева заразе HIV-ом, међу којима су 7 случаја оболијевања од AIDS-а. Анализом података свих пријављених у наведеном периоду, према полној структури преко 80% су особе мушког пола.

У протеклих десет година Глобални фонд за борбу против AIDS-а, туберкулозе и маларије је у Босну и Херцеговину, у сврху превенције и ране дијагнозе те адекватног лијечења HIV-а и AIDS-а, уложио значајна неповратна средства. Уз суфинансирање Глобалног фонда те ућешће и финансирање институција из здравствених и других сектора у Босни и Херцеговини, сарадњу са организацијама цивилног друштва, те уз подршку УНДП-а, успостављена је квалитетна превенција HIV инфекција и рани почетак лијечења, те је тако Босна и Херцеговина задржала најнижу стопу заражености HIV-ом у региону југоисточне Европе.

Од 2016. године Босна и Херцеговина више не спада у категорију земаља које могу аплицирати за грантове Глобалног фонда, те је на институцијама у Федерацији Босне и Херцеговине, Републици Српској и Брчко дистрикту Босне и Херцеговине одговорност да у складу са могућностима и потребама, мобилизирају средстава и имплементирају програме смањења штете и активности невладиног сектора у приступу тешко доступним и угроженим групама, а како је идентифицирано Планом транзиције за наставак превенције, лијечења и његе HIV/AIDS-а у Босни и Херцеговин, како би се ниска стопа нових HIV инфекција задржала на досадашњем нивоу.

Од 2018. године Савјет министара Босне и Херцеговине у Буџету институција Босне и Херцеговине додјељује грант средства за суфинансирање пројеката невладиних организацију у области превенције HIV-а и туберкулозе у Босни и Херцеговини. Циљ је задржали постигнуте резултате како не би дошло до пораста нових инфекција HIV-а, чије би лијечење било скупље за здравствене системе у Босни и Херцеговини него инвестиција у превенцију, рану дијагнозу и брзи почетак лијечења и третмана.