Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Одржана новогодишња конференција за новинаре

28.12.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:
Министар цивилних послова Босне и Херцеговине Адил Османовић одржао је новогодишњу конференцију за новинаре. Том приликом министар је рекао:
Министарство цивилних послова је у 2018. години извршавало активности у складу с својим надлежностима, много је реализованих активности, а истаћићемо најзначајније.
С обзиром да нам се приближава одржавање EYOF-а, желим истаћи да је у области спорта Министарство континурано радило на пројекту “Суфинансирање зимског олимпијског фестивала за младе EYOF 2019”. Средства за организацију овог престижног догађаја у износу од 1.900.000 КМ обезбјеђена су и усмјерена  према градовима Сарајево и Источно Сарајево. Министарство  је  било организатор низа састанака на којима је договорена финансијска подршка организацији EYOF   са свих нивоа власти и поносни смо што смо успјели обезбиједити  средства за овај важан догађај.
И ове године додијелиће се  Државна награда за спорт, а приједлог је да награда  буде додјељена Душану Бајевићу. У складу с Правилником о категоризацији спортиста  током 2018. године, категорисано је 28 спортиста у звање заслужног спортисте и звање врхунског спортисте међународног разреда. Из гранта “Суфинансирање спортских манифестација”, обезбијеђена је финансијска подршка за 146 спортских субјеката  у укупном износу од 1.352.000КМ.
У области образовања значајно је истаћи да смо свјесни утицаја мигрантске кризе, посебно на најосјетљивију групу коју чине дјеца школског узраста која се требају укључити у процес образовања.
У сарадњи са УНИЦЕФ-ом иницирали смо активности на успостављању системског приступа укључивања дјеце миграната у образовни систем БиХ у смислу  прилагођавања „Приручника за школе у реализацији стручног упутства за укључивање ученика избјеглица/тражилаца азила у систем образовања и васпитања“. 
Значајну пажњу посветили смо допунском образовању босанскохерцеговачких исељеника у иностранству, па је од прије два дана у фунцији  интерактивни едукативни е-портал за изучавање језика и књижевности Босне и Херцеговине од I до IV разреда основне школе који је израђен у сарадњи са  Министарством за  људска права и избјеглице и  покренут.
Посебно ја важно продужење Протокола  о сарадњи у области образовања са Словенијом што омогућава нашим  студентима  да студирају у  Словенији под истим условима под којим студирају и држављани ЕУ. Закључили смо и уговоре о сарадњи у овој области са државама Катар, Чешка, Македонија.Током 2018. године Босна и Херцеговина је предсједавала Управним одбором Регионалног уреда за сарадњу младих. Значајно је поменути да су ове године први пут додјељена средства кроз програме Регионалне канцеларије. Из Босне и Херцеговине одобрено је шест пројеката, које су кандидовале четири организације цивилног друштва и двије средње школе, а укупан износ одобрених средстава за пројекте у Босни и Херцеговини је 151,504.47 евра.
Када је ријеч о области културе, најзначајније је истаћи да смо са ентитетским министарствима културе закључили Протокол о моделу представљања Босне и Херцеговине на Венецијанском бијеналу савремене умјетности и Венецијанском бијеналу архитектуре, чиме сматрамо да смо трајно дефинисали ово питање. На 58. Венецијанском бијеналу сувремене умјетности 2019. Босну и Херцеговину ће представљати пројекат под називом: „Зеница – Трилогија“, умјетнице Данице Дакић, а средства у износу од 180.000,00 КМ осигурат ће се у буџету за ове намјене.
Осигурали смо и средства за несметан рад Земаљског музеја БиХ и осталих босанскохерцеговачких институција културе. Кроз грант Суфинасирање пројеката институција културе у БиХ у износу од 3.097.000КМ и подржали смо 123 пројекта, а из средстава гранта Међународна културна сарадња 390.000КМ подијељено је на 47 пројеката.
2018.година била је успјешна и када је ријеч о учешћу у програмима Европске уније. Наши субјекти, уз подршку Министарства цивилних послова,  из програма Креативна Европа повукли средства у износу више од 420.000 евра.   Били смо и домаћини министарске конференције Савјета министара културе југоисточне Европе којој су присуствовали представници 12 земаља чланица платформе.
Ове године обиљежено је 25 година чланства у УНЕСКО-у.
Брање траве иве на Озрену уписано је на Репрезентативну листу нематеријалне културне баштине човјечанства и то је трећи елемент из БиХ , поред Змијањског веза и Коњичког дрворезбарства, уписан на Репрезенатитвну листу УНЕСКО-а. 
У области науке у јануару 2018. године, усвојена је Ревидирана Стратегија развоја науке у БиХ 2017-2022.
Из гранта Министарства  за припрему пројеката за H2020, COST и EUREKA подржана су 24 пројекта са 440,000 КМ, а у оквиру гранта подршке техничкој култури и иноваторству 29 пројеката са 117,000 КМ.
По други пут додијељена је Награда за науку за достигнућа на међународном плану за 2017. годину, и то академицима Драгољубу Мирјанићу и Дејану Милошевићу.
У оквиру билатералних споразума о научној сарадњи са Словенијом и Аустријом одобрени су  билатерални  научно-истраживачки пројекти са обје земље. Значајна средства БиХ је повукла из програма ЕУ за истраживање и  иновације Хоризонт  до сад укупно повукла 5,1 милион евра.
Ове године Министарство цивилних послова по први пут је додјелило грант средства у  области здравства и то Грант за суфинансирање пројеката невладиних организација у области превенције ХИВ-а и туберкулозе у БиХ.
Интензивиране су активности  које се финансирају  из програма Европске уније у области здравства и то четри акције у фокусу којих су приправност и дјеловање на тачкама уласка, вакцине, смањење неједнакости у здрављу и здравствени информациони системи.
Реализован је грант непројектне помоћи Владе Јапана одобрен Босни и Херцеговини у износу од око 560.000 КМ, а средствима гранта је обезбјеђена медицинска опрема за осам клиничких центара и болница у БиХ.
Усвојен је Трогодишњи акциони план (2019-2021) за сексуално и репродуктивно здравље у случајевима елементарних непогода и ванредних ситуација, а потписан је и двогодишњи Споразум о сарадњи са Регионалним уредом Свјетске здравствене организације за период 2018-2019.
Министарство је у 2018.години обезбиједило и 100.000КМ за подршку пројектима  деминирања  у Босни и Херцеговини, а настављена је и успјешна сарадња са донаторима. Важно је нагласити и да је у  Државном програму IPA 2018 за Босну и Херцеговину, из којег би највише средстава требало бити усмјерено за подршку пољопривреди и руралном развоју, за област деминирања планирано до 10 милиона евра помоћи.
У области држављанства и путних исправа Министарство је додатно ажурирало евиденције лица која подлијежу ревизији држављанства, те је у односу на утврђени број од 11.463 лица у 2017.години, према  унапријед утврђеним параметрима путем претрага извршених у базама ИДДЕЕА-е, тај број смањен на 9.879 лица.  
У области рада, запошљавања, социјалне заштите и пензија потписан је Споразум о социјалној сигурности  између БиХ и Швицарске. У току су активности у вези закључивања уговора са Чешком  и Белгијом.
Сачињен је низ значајних докумената  међу којима су Одлука о усвајању плана о смјерницама политика тржишта рада и активним мјерама запошљавања за 2018. годину,  Одлука о утврђивању годишње квоте радних дозвола за запошљавање странаца у БиХ за 2019. годину, те Информација у вези активности на изради Оквирне политике запошљавања странаца у Босни и Херцеговини.  
Министарство је учествовало у имплементацији програма „Трансформација институција за збрињавање дјеце и превенција раздвајања породица“. У току  је реализација IPA пројекта „Локална партнерства за запошљавање“ у вриједност од  4 милиона евра, а у оквиру којег је подржано 19 локалних партнерстава за запошљавање састављених од општина, развојних агенција, образовних институција и невладиних организација.
У области геодетских, геолошких и метеоролошких послова настављена је реализација пројекта "Инфраструктура просторних података Босне и Херцеговине- Нивелман високе тачности".  Један од приоритета је и пројекат који има за циљ  израду мапа опасности и мапа ризика од поплава у БиХ. У току су активности на јапанском пројекту помоћи у обезбјеђивању метеоролошке опреме, која се донира ентитетским хидрометеоролошким заводима и ентитетским агенцијама надлежним за воде."