Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

22. МАРТ – СВЈЕТСКИ ДАН ВОДА „ПРИРОДА ЗА ВОДУ“

21.03.2018

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:


Свјетски дан вода обиљежава се сваке године 22. марта с циљем подизања свијести јавности и усмјеравање глобалне пажње на значај и важност воде, те промоцију одрживог кориштења постојећих водних ресурса. Под овогодишњим слоганом „Природа за воду“ истражују се рјешења која су већ доступна у самој природи и која нам могу помоћи у суочавању с изазовима савременог  свијета 21. вијека.

Оштећени екосистеми утичу на количину и квалитет воде доступне за људску потрошњу.

Забрињавајући су подаци према којима у овом тренутку 1,1 милијарда људи нема приступ питкој води, а чак 2,4 милијарде људи на свијету живи без основних санитарних услова у својим домовима, што знатно утиче на њихово здравље, али и на образовање и свакодневни живот.

Онечишћење околине и климатске промјене широм свијета потичу алармантне кризе с несташицом воде, а поплаве, суше и онечишћења воде додатно погоршавају већ деградирану вегетацију, тла, ријеке и језера. Нашом небригом о екосистему још више умањујемо могућност осигурања питке воде за све људе свијета, те њихов опстанак и напредовање.

Рјешења која нам нуди сама природа имају потенцијал рјешавања многих наших актуелних проблема с водом и водоснабдијевањем, а притом нам помаже кориштење савремених „зелених“ технологија. Садњом нових шума, поновним повезивањем ријека с њиховим наплавним подручјима и обнављањем мочварних подручја, могуће је поновно успостављање равнотежних водених циклуса и побољшање људског здравља и живота.

Нови програм одрживог развоја се састоји од 17 глобалних Циљева одрживог развоја (Sustainable Development Goals SDGs), а посебно важан је Циљ 6. – Осигурати санитарне услове и приступ питкој води за све, обавезује свијет да свим људима уз заштиту околине и смањење онечишћења осигура и сигуран приступ питкој води. 

21. вијек је вијек воде и јасно је већ данас да је егзистенцијални проблем човјечанства све већи мањак питке воде.

Шта чинити?

Потребно је апеловати и скренути пажњу на важност очувања воде као природног богатства које је у уској вези са здрављем, биодиверзитетом и енергијом. Без очувања вода, напретка у побољшању садашњег стања ни остали УН миленијумски развојни циљеви неће моћи бити достигнути.

Потребно је интезивно радити на едукацији јавности о значају и очувању вода, те анимирати јавност да, што је више могуће, буде укључена у креирање и реализацију планова управљања водом,

Морамо бити свјесни да водни ресурси нису неограничени и да се залихе питке воде убрзано смањују.

Да је штитимо и штедимо. Сваки дан, на сваком мјесту и у свакој прилици. Посебно дјецу треба васпитавати да уче да штеде воду од најмлађе доби, да уче да воле природу, да буду осјетљиви на питања заштите човјекове околине, јер ће управо они у будућности доносити одлуке о развоју.

У годинама које долазе и све већим природним катастрофама, вода ће бити један од главних еколошких, економских и здравствених питања. Без воде нема живота.