Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

17. мај се обиљежава као међународни дан борбе против хомофобије и трансфобије

17.05.2023

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Од 2004. године 17. мај се обиљежава и слави као међународни дан борбе против хомофобије и трансфобије. Оснивач Међународног дана борбе против хомофобије и трансфобије је Лоуис-Георгес Тин.То је дан кад је Свјетска здравствена организција уклонила хомосексуалност са међународне листе менталних поремећаја. Сваке године у 120 земаља свијета 17. маја- ЛГБТ организације, институције, градови, организације за заштиту људских права учествују у разним културним и друштвеним догађајима како би подигли свијест о свим видовима дискриминације.

Међународни дан борбе хомофобије и трансфобије није само кампања, него је тренутак који свако може да искористи да преузме акцију, да се укључи у дијалог са медијима и ширим цивилним друштвом. Обиљежавање овог дана има за циљ да координише међународне догађаје који подижу свијест о кршењу ЛГБТ права и подстичу интересовање за рад на правима ЛГБТ особа широм свијета.

Чињенице говоре да 81 земља на свијету законом забрањује односе између особа истог пола, а десет земаља спроводи смртну казну за његово кршење. У Француској је истополни брак легализован од 18.маја 2013. године, након што је одлука о томе објављена 17.маја.  

Хомофобија се темељи на предрасудама, страху или мржњи према хомосексуалности и хомосексуалним особама те манифестира на различите начине, од вербалних увреда до физичког насиља. Истраживања Стонеwалла, националне ЛГБТ добротворне организације, показало је да је једна од пет ЛГБТ особа доживјела злочин због своје сексуалне оријентације у протеклој години.

У свим културама и генерацијама ове оријентације су постојале, а страх и неразумијевање њихове заједнице отежавали су живот поносно и као равноправан дио свијета. Успркос томе, у већини земаља транс особе и даље доживљавају злостављање путем друштвених мрежа.

Циљ обиљежавања овог датума је заштитити темељна права ЛГБТИ популације, даљним активностима и планом који би био сличан постојећим стратегијама ЕУ-а против дискриминације на темељу спола, инвалидности или етничке припадности. Обиљежавање овог датума има за циљ да покаже да сви имају право да искажу своју сексуалност, без дискриминације.