Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Врелина Индијског подконтинента

10.05.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Екстремне врућине захватиле су Индиски подконтинент. Стотине милиона људи у Индији и Пакистану трпи врелине, које досежу и 46°C. Уз пријетњу здрављу и животима људи, страхује се да би ове врелине могле потакнути додатно отапање леда у планинским регијама Пакистана, што би за посљедицу могло имати нагле, бујичне поплаве, које би додатно угрозиле сигурност људи у густо насељеним водоплавним долинама.  

Страхови нарастају и због чињенице да екстренмо сухо и топло вријеме снажно увећава могућност појаве шумских и пожара ниског растиња, што представља додатну опасност за становништво.

Индија је забиљежила најтоплији март до сада, са просјечном максималном температуром од 33,1 ºC, или 1,86 °C изнад дугогодишњег просјека. Пакистан је такођер забиљежио свој најтоплији март у посљедњих најмање 60 година, а бројне станице обориле су мартовске рекорде.

У предмонсунском период пред почетак монсунских киша, Индија и Пакистан редовно биљеже изузетно високе температуре зрака, посебно у мају. Топлотни таласи се јављају и у априлу, али су рјеђи. Ипак, прерано је предвидјети хоће ли бити постављени нови национални температурни рекорди. Турбат, у Пакистану, забиљежио је четврту највишу температуру на свијету од 53,7°C 28. маја 2017.

Обје земље су предузеле мјере на заштити здравља становништва и смањењу броја умрлих од посљедица топлине.

"Преурањено је приписивати ​​екстремне врућине у Индији и Пакистану искључиво климатским промјенама, али је то образац оног што у будућности очекујемо у климатским промјенама. Топлотни таласи су чешћи и интензивнији и почињу раније него прије", појашњава генерални секретар WМО проф. Петери Талас.

 

https://public.wmo.int/en/media/news/india-and-pakistan-act-save-lives-from-extreme-heat