Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Шта се дешава са озонском рупом на Земљи?

30.11.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Чини се да је еволуција озонске рупе 2021. слична прошлогодишњој величини, тренутно око 23 милиона квадратних километара - достижући степен већи од Антарктика. Према CAMS -у, озонска рупа 2021. године значајно је порасла у посљедње двије седмице и сада је већа од 75% озонских рупа у тој фази сезоне од 1979. Ова мапа је усредоточена на подручје Антарктика. Подручја обојена жутом, наранчастом и црвеном бојом приказују високе вриједности озона, док зелена и плава подручја показују ниске вриједности. Заслуге: Коперникусова служба за надзор атмосфере/ ECMWF

Свјетске владе су се крајем 1980-их сложиле да ће заштитити озонски омотач Земље поступним укидањем твари које оштећују озонски омотач које емитирају људске активности, према Монтреалском протоколу. Поступно укидање ових твари није само помогло у заштити озонског омотача за будуће генерације, већ је и заштитило људско здравље и екосуставе ограничавајући штетно ултраљубичасто зрачење да доспије на Земљу.

Озонски омотач у атмосфери штити Земљу од потенцијално штетног ултраљубичастог зрачења. Седамдесетих година прошлог стољећа научници су открили да се озонски омотач осиромашује.Атмосферски увјети озона природно варирају овисно о температури, времену, земљописној ширини и надморској висини, док твари избачене природним догађајима, попут вулканских ерупција, могу утјецати и на разину озона. Међутим, ови природни феномени нису могли објаснити ниво опажене исцрпљености и откривено је да су узрок одређене кемикалије које је произвео човјек.Озонски омотач је највећи на Јужном полу. Ово исцрпљивање ствара оно што је познато као 'озонска рупа'. Од августа до октобра, озонска рупа се повећава у величини-достижући максимум између средине септембра и средине октобра.

Монтреалски протокол настао је 1987. године ради заштите озонског омотача поступним укидањем производње и потрошње ових штетних твари, што полако води његовом опоравку. Неке од твари које оштећују озонски омотач емитиране људским активностима остају у стратосфери десетљећима, што значи да је опоравак озонског омотача врло спор, дуг процес.

Монтреалски протокол показује снагу међународне посвећености заштити нашег околиша. Сателитски подаци пружају добро средство за праћење промјена озонског омотача на глобалној разини. Мјерења озона са сателита Copernicus Sentinel-5P проширују европску временску серију која је започела 1995. године Глобалним експериментом праћења озона (GOME).

Ови се подаци могу користити за дугорочно праћење трендова и пружање мјерења озона само три сата након времена мјерења Служби за праћење атмосфере Цоперницус (CAMS), којом управља Европски центар за средњорочне временске прогнозе (ECMWF) за праћење и предвиђање озона.

Озонска рупа данас

Подаци из Sentinel-5P кориштени су да покажу да је прошлогодишња озонска рупа над Антарктиком била једна од највећих и најдубљих  у посљедњих неколико година. Рупа је брзо расла од средине августа и достигла је врхунац од око 25 милиона квадратних километара 2. октобра. Велику озонску рупу покренуо је снажан, стабилан и хладан поларни вртлог који је одржавао температуру озонског омотача над Антарктиком константно хладном. То је било у потпуном контрасту с необично малом озонском рупом која је настала 2019.

Чини се да је ове године еволуција озонске рупе слична прошлогодишњој величини, тренутно око 23 милиона квадратних километара - достижући степен већи од Антарктика. Према CAMS-у , озонска рупа 2021. године значајно је порасла у посљедње двије седмице и сада је већа од 75% озонских рупа у тој фази сезоне од 1979. године.

Антје Иннесс, виши научник на ECMWF -у, коментирала је: „Ова еволуција озона је оно што бисмо очекивали с обзиром на тренутне атмосферске увјете. Напредак озонске рупе у наредним седмицама биће изузетно занимљив. ”

ЕСА-ин менаџер мисије Copernicus Sentinel-5P, Клаус Зехнер, додао је: „Мјерења озона Sentinel-5P кључни су допринос глобалном праћењу и предвиђању озона у оквиру програма Коперникус.

“Мониторинг озонске рупе над Јужним полом мора се пажљиво тумачити јер на величину, трајање и концентрацију озона једне рупе утјечу локална поља вјетра или метеорологија око Јужног пола. Ипак, очекујемо затварање озонске рупе над Јужним полом до 2050. године. ”

Атмосферски лимб Трацкер за истраживање надолазеће стратосфере (Алтиус) испоручиће профиле високе резолуције стратосферског озона и других атмосферских плинова у траговима. Заслуге: QinetiQ Space

 

Гледајући напријед

Сателити који круже изнад орбите једини су начин за мјерење опоравка и промјене озона на досљедан и систематичан начин. Већина сателита за мјерење озона, попут мисије Copernicus Sentinel-5P, пружа вриједност за количину озона у колони-што значи укупну количину озона у колони зрака од земље до врха атмосфере. Заједно су потребни и профили који показују концентрације на различитим надморским висинама како би се стекла потпуна слика.

Предстојећи Атмосферски лимб Tracker за истраживање предстојеће мисије стратосфере (Алтиус), који би требао бити лансиран 2025. године, испоручит ће профиле озона и других плинова у траговима у горњој атмосфери за подршку услугама попут временске прогнозе и за праћење дугорочних трендова.

Алтиус носи 2Д снимач високе резолуције који проматра озон са стране, на Земљиним удима или на граници атмосфере. Ова техника сондирања екстремитета омогућава гледање озона на различитим надморским висинама, чиме се осигуравају вертикални профили различитих концентрација озона. Осим озона, Алтиус ће испоручити и профиле других плинова у траговима, попут душиковог диоксида.

https://scitechdaily.com/whats-going-on-with-earths-ozone-hole/