Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Представљена „Анализа стања заштите дјеце од стране даваоца приступа интернету, међународна пракса и препоруке за унапређење регулаторног оквира у Босни и Херцеговини“

13.05.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У оквиру пројекта „Заштита дјеце на интернету у системима корисника дозвола Регулаторне агенције за комуникације (РАК)“ у хотелу Пино Натуре у Сарајеву одржан је састанак 12. 5. 2022. године, на којем је представљења „Анализа стања заштите дјеце од стране даваоца приступа интернету, међународна пракса и препоруке за унапређење регулаторног оквира у Босни и Хрецеговини“.

Израда поменуте анализе обухваћена је првом фазом пројекта, која подразумијева анализу постојећих мјера које примјењују даваоци приступа интернету (ИСП) у погледу заштите дјеце, сачињавање прегледа међународне праксе и израду препорука за унапређење регулаторног оквира у БиХ.

Састанак је организован у циљу презентације најважнијих резултата, а на истом су учествовали представници различитих државних и ентитетских институција и невладиних организација, које су препознате као важнији актери у процесу реализације ове анализе.

Неке од препорука из Анализе, које су потврђене и на самом састанку односе се на:

-опште препоруке везане за нормативни оквир (законодавни и институционални), у смислу потребе за усклађивањем националне регулативе са међународним стандардима и савременим дигиталним окружењем у погледу заштите дјеце на интернету,

-укључивање у транснационалне мреже и програме подршке за сузбијање злоупотребе дјеце на интернету (препорука је највећим дијелом одређена садржајем Извјештаја Европске комисије о напретку БиХ (2016), гдје је наведено да БиХ нема свеобухаватан стратешки приступ за рјешавање питања у области цyбер криминала и сигурности,

-успостављање и промовисање програма едукације дјеце и родитеља – образовни систем, јавни сервиси и национални медији, ИКТ компаније, владин и невладин сектор, онлајн платформе итд.