Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Подршка запошљавању младих

10.07.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Европска омисија покреће подршку запошљавању младих ткз. мост за нова радна мјеста           (Bridge to Jobs), како би се младим људима пружиле све могуће шансе за развој пуног потенцијала јер су млади људи ти који ће обликовати будућност Европске уније.

Пандемија коронавируса довела је младе људе у још тежи положај у погледу проблема са којима се исти суочавају на тржишту рада, те је у том смислу потребно брже дјеловање на том пољу како би се проблеми превазишли и како би се усмјерила пажња на генерације које долазе. Европска комисија користи прилику да угради нове „зелене и дигиталне транзиције“ у омладинске, посебно политике запошљавања уз план опоравка назван .,NextGenerationEU'“. Осим тога, будући буџет Европске уније предвиђа значајне могућности финансирања за запошљавање младих. На државама чланицама је да овим инвестицијама дају приоритет и да најмање 22 милијарде еура инвестирају на подршку запошљавању младих.

Пакет подршке запошљавању младих се састоји од четири смјера који заједно пружају мост за нова радна мјеста:

Европска унија је креирала „Гаранције за младе“ 2013. године и од тада је на тржишту рада реализовано око 24 милиона послова за младе људе од 15 до 29 година. Приједлог Европске комисије је да се ојача „ Гаранција за младе'' и осигурава да ће ако се пријаве на „Гаранцију за младе" исти добити понуду за запошљавање, образовање, усавршавање или обуку у року од четири мјесеца.

Сљедећа мјера је да се модернизује стручно образовање и обука како би прелазак из школе у посао био што лакши.

Мост за запошљавање биће инклузивнији како би се избјегли било какви облици дискриминације, са посебним освртом на најрањивије групе, као што су расне и етничке мањине, млади са инвалидитетом или млади из руралних и угрожених урбаних средина. Једна од мјера је и да се појачају програми обука, на начин да се утврде потребе компанија и омогући младима стицање потребних вјештина нарочито оних за „зелену и дигиталну транзицију“, као што су кратки припремни курсеви, савјетовања, смјернице и менторство.

 

Оспособљавање орјентисано на полазнике припремаће младе људе за њихов први посао и пружаће више могућности за одрасле да побољшају или промијене своју каријеру. То ће помоћи пружаоцима стручног образовања и оспособљавања да постану центри професионалне изврсности, истовремено подржавајући различитост и инклузивност. На поменути начин корист ће имати и послодавци и млади. Циљ је да се подигне ниво понуда за учење и обуке јер ће млади који се сада обучавају за неколико година бити високо квалификовани радници.

Додатне мјере за подршку запошљавања младих обухватају краткорочно подстицање запошљавања и покретања нових предузећа као и изградњу капацитета, мреже младих предузетника и средњорочних центара за обуку компанија.

Све напријед наведене мјере требале би омогућити младимм људима да што лакше и брже дођу до посла.

Запошљавање младих је један од приоритета Европске комисије, нешто на чему се мора активно радити, уз мобилисање довољно ресурса како би се сваком младом човјеку могла пружити шанса за развој његових потенцијала.