Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Партнери колективног преговарања у ЕУ

30.03.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Најзначајнија послодавачка организација унутар ЕУ је BUSINESSEUROPE , која окупља 41 централни индустријски савез из 35 земаља. Нјено чланство је, дакле, шире од чланства ЕУ. Осим ње, постоје и бројне посебне организације, нпр.:

  • COPA (Comite des Organisations Agricoles)[1] ;
  • CEEP (Centre Europeen des Enterprises Publiques)[2] ;

        UEAPME (European Association of Craft, Small and Medium-Sized Enterprises)[3],   итд.

 

Са друге стране, најзначајније радничко удружење у ЕУ је ЕТУЦ  (European Trade Union Confederation) – Европска конфедерација синдиката.

 

Репрезентативност социјалних партнера у ЕУ

 

Питање репрезентативности европских социјалних партнера од вишеструког је значења за европски социјални дијалог, посебно у вези са слиједећим питањима:

                Европска комисија мора консултовати послодавце и раднике о могућем смјеру дјеловања Уније, те ако, након тих консултација, сматра да је препоручљиво провести активности Уније, мора консултовати послодавце и раднике о садржају утврђеног приједлога. Такође, послодавци и радници морају прослиједити Унији своје мишљење или, ако је примјерено, препоруку; 

                европски социјални партнери могу обавијестити Европску комисију о намјери да желе започети колективно преговарање сходно чл. 139. Уговора о Европској заједници те, након проведених консултација, започети поступак преговарања, који не смије трајати дуже од девет мјесеци, осим ако га послодавци, радници и Комисија не желе продужити; 

         социјални дијалог на нивоу Уније може довести до уговорних односа, укључујући и колективне уговоре, уколико то желе социјални партнери. Уговори склопљени на нивоу Уније проводе се у складу с поступцима и праксом који су специфични за послодавце, раднике и државе-чланице, или, у стварима обухваћеним чланом 137., са одлуком Вијећа на приједлог Комисије, а на заједнички захтјев потписница.

 

Питање репрезентативности има специфично, демократско значење, јер омогућава учешће грађана Уније посредством релевантних, односно репрезентативних социјалних партнера. Дакле, текст Уговора о Европској заједници предвиђа да ће Европска комисија подржавати консултовање удружења послодаваца и удружења радника на нивоу Уније, али не дефинира питање репрезентативности, него је критерије репрезентативности утврдила Комисија.

Тако су у изјавама Комисије из 1993. и 1996. г. утврђена три критерија који се односе на репрезентативност:

Први критериј се односи на:

                организованост удружења радника и удружења послодаваца на европском нивоу, и то као међугранских, гранских или удружења одређених категорија послодаваца и радника;

                захтјев да су та удружења призната и да су интегрални дио структуре социјалног партнерства држава чланица, те да имају способност закључивања колективних уговора и представљања свих или што је могуће више држава чланица;  

                одговарајућу структуру која омогућава њихово ефикасно учешће у поступку консултовања.

 

Други је критериј од посебног значаја у погледу имплементирања европских колективних уговора од стране националних удружења (како послодавачких тако и радничких, заправо чланица европских организација), јер без тог елемента репрезентативности неби било могуће примијенити европски колективни уговор у држави чланици (чл. 139. ст. 2. Уговора о Европској заједници). Заправо, “способност закључивања колективних уговора” односи се на национална удружења која су чланице европских послодавачких и радничких удружења, јер она морају  испуњавати услове репрезентативности на националном нивоу, док се “представљање свих држава чланица” односи на европска удружења радника и европска удружења послодаваца. Европски социјални партнери, сходно ставу Комисије, требају настојати укључити све државе чланице, а најмање социјалне партнере из три четвртине чланица Уније. Организирање на европском нивоу мора бити постављено тако да гарантује заступљеност социјалних партнера из свих држава чланица.

Трећи критериј је битан у погледу европских организација (послодаваца и радника) јер омогућава да се правовремено располаже одговарајућим овлаштењем, односно мандатом, у смислу давања мишљења.

 

[1] Za oblast poljoprivrede. prim. aut.

[2] Koja okuplja preduzeća i organizacije iz javnog sektora. prim. aut.

[3] Koja okuplja mala i srednja preduzeća. prim. aut.