Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Ordnance Survey омогућава ефикасну урбанизацију са геопросторним информацијама

08.08.2022

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

“Овај програм ће промовирати вриједност која је повезана с тачним и релевантним просторним подацима. Брза испорука скалабилне и репликативне националне дигиталне базне мапе није релевантна само за градове као што је Лусака, већ има и далекосежне предности на националном и регионалном нивоу. Подаци које је ОС креирао пружит ће доказе и информације које ће подржати критичне одлуке приликом надоградње постојећих насеља и планирања будуће инфраструктуре како би се промовирао економски просперитет.”

Ordnance Survey је радио са Међународним центром за раст и Удружењем архитеката Commonwealtha (CAA) на креирању аутоматизоване базе насеља у Лусаки, Замбија, као одговор на изазове повезане са урбаним растом, доступношћу тачних и ажуриране податке за стварање добро планираних градова којима се управља и побољшање инфраструктуре уз ниске трошкове.

Користећи снимке из зрака које је обезбиједило Одјељење за истраживање Замбије у Министарству за земљиште и природне ресурсе и умјетну интелигенцију, ОС је користио свој напредни аутоматизирани процес за генерирање нове основне карте на 420 км² Лусаке.

Користећи технике машинског учења, рачунари су научени шта да траже, да означавају податке и прате карактеристике као што су зграде, путеви и вода на сликама користећи податке обуке. Овај алгоритам је класификовао различите карактеристике и технологију, а затим је аутоматски креирао мапирање брзо и прецизно.

Ова иновативна техника, користећи АИ, је брз, прецизан и исплатив начин за генерирање детаљне дигиталне мапе која има мноштво случајева употребе, укључујући дизајн и управљање критичним инфраструктурним услугама, планирање кориштења земљишта и транспорта, посједовање земљишта, власништво и администрација, те интеграција будућих пописних података.

Предности

  • Штеди вријеме и ресурсе: аутоматизирани процес је узео 10% времена потребног за ручну израду детаљне основне карте.
  • Побољшава квалитет живота грађана обезбеђујући чврсту основу за интеграцију будућих пописних података, као и идентификацију насеља, насељености и густине, локације транспортне инфраструктуре која окружује насеља, и приступ електричној енергији, санитарним објектима и чистом воде.
  • Омогућава Министарству да боље усмјери улагања у критичну инфраструктуру и услуге, као што су путеви и јавни простори, у насељима.
  • Помаже влади у доношењу одлука и планирању урбане експанзије, омогућавајући предвиђање раста насеља и њиховог потенцијалног капацитета да смање трошкове улагања у инфраструктуру и омогућавају отпорну и одрживу урбану будућност.
  • Омогућава интеграцију даљих скупова података како би владиним агенцијама дало више информација и јасноће за побољшање доношења одлука, на примјер као основа за адресни регистар за управљање земљиштем и опорезивање, те планирање и управљање одговором на катастрофе.
  • Пружа брз, ефикасан и економичан начин за креирање детаљног тренутног базног мапирања, омогућавајући земљама да започну изградњу Интегрисаног оквира за геопросторне информације како би подржале своје стратешке циљеве и подупрле геопросторно пословање.

https://eurogeographics.org/news/ordnance-survey-enables-effective-urbanisation-with-geospatial-information/