Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Обиљежен Свјетски дан HIV/AIDS-а

02.12.2019

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Свјетски дан HIV/AIDS-а већ 31 годину обиљежава се 1. децембра с циљем да се различитим активностима и медијским догађајима подигне свијест јавности о инфекцији HIV-ом, који узрокује AIDS, доступности лијечења антиретровирусним лијековима и постигнућима у превенцији. Посебно се указује на важност уклањања стигме и дискриминације с којима се још увијек сусрећу обољели и њихове породице, те скреће пажња на опасности које може донијети ризично понашање. 

            Босна и Херцеговина показује своју посвећеност одговору на HIV/AIDS и туберкулозу  успостављањем квалитетних система за превенцију и рани почетак лијечења ових болести. Томе је  допринијело и ефикасно стратешко планирање одговора на HIV и AIDS у Босни и Херцеговини, што је реализовано кроз два стратешка документа усвојена од  Вијећа министара  БиХ,  Стратегију превенције и борбе против HIV-а и AIDS-а у Босни и Херцеговини и Стратегију за одговор на HIV/AIDS у БиХ 2011-2016., гдје су  дефинисани заједнички приоритети и активности на свим нивоима у Босни и Херцеговини.

            С циљем превенције HIV-а, на приједлог Министарства цивилних пословаБосне и Херцеговине,Савјетминистара Босне и Херцеговине донијело је Одлуку о критеријумима за додјелу средстава из текућег гранта „Суфинансирање пројеката невладиних организација у области превенције HIV-а и туберкулозе у Босни и Херцеговини“  за 2018. годину. Овај је пројекат успјешно реализован, те ће се наставити и у наредним годинама.

Према процјенама Свјетске здравствене организације (СЗО) и UNAIDS-а, крајем 2018.године у свијету је 37,9 милиона људи живјело с HIV-ом, од чега око 2 милиона у Европској регији СЗО-а. Према подацима Европског центра за превенцију и контролу заразних болести, у земљама чланицама Европске уније и Европске економске заједнице у 2018.години забиљежено је око 26 000 нових дијагноза HIV инфекције.

Како би зауставиле ширење инфекције HIV-ом, свјетске организације поставиле су глобалне здравствене стратегије и циљеве за убрзавање и побољшање превенције и лијечења који укључују окончање епидемије HIV-а/AIDS-а до 2030. године као дио Глобалних циљева одрживог развоја, те глобалне циљеве Заједничког програма Уједињених нација за HIV (UNAIDS), који позива све земље да до 2020. године обезбиједе услове за завршетак епидемије.