Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Геодета и проширена стварност - припреме за будућност

16.09.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Геодетска професија доживјела је мноштво напредних технологија у посљедње двије деценије и не изгледа да ће доћи до успоравања у скорије вријеме. Од роботских тоталних станица до ласерског скенирања и употребе више ГНСС констелација, струка стално прилагођава ове нове технологије у користан алат за свакодневне апликације. За већину геодета изазов је пратити не само хардвер ових достигнућа, већ и софтвер који се паралелно развија. Јесте ли у посљедње вријеме покушали отворити и нацртати једноставну фигуру у било којем од индустријских стандардних ЦАД програма? Сложеност ових програма, иако унапрјеђује способности многих техничких професија, тјера чак и повремене кориснике да задрже редовну навику софтверског образовања и обуке. Иако се може чинити примитивним рећи да је практичар “вјежбач” геодет, обука на радном мјесту никада не престаје. Таман кад струка мисли да нема значајнијих помака, с лијевог поља излази нешто што нас заиста засљепљује. Шта мислим да ће бити једна од сљедећих "великих ствари" које ће револуционирати геодезију? Технологија је већ ту и морамо се озбиљно позабавити усвајањем прије него пропустимо још једну прилику да истакнемо стручност професије.

 

Виртуална стварност и проширена стварност (ВР и АР)

 Прво, морамо знати да се виртуална стварност (ВР) и проширена стварност (АР) разликују, иако многи људи користе те изразе наизмјенично. Разлике су сљедеће:

Виртуална стварност (ВР)

 • ВР је виртуелни свијет који стварају рачунари и програмирање,

 • ВР је затворено окружење које је потпуно сакривено,

 • За ВР је потребан уређај (специјализоване наочаре и/или слушалице),

 • Корисници у ВР искуству ограничени су програмирањем и способностима свог рачунара,

• ВР искуство може бити засновано на стварним условима, али је измишљено,

• Корисници ВР -а могу путовати и искусити услове на стварним и измишљеним мјестима,

 • ВР може корисницима омогућити искуство које физички није могуће у стварном свијету,

• ВР је 75% виртуално + 25% стварно.

Проширена стварност (АР)

• АР се обично заснива на стварним физичким мјестима,

• АР је отворено окружење које је дјеломично сакривено,

• У АР -у корисник контролира окружење,

• АР комбинује виртуелне елементе и искуства са условима у стварном свијету,

• Искуству у АР -у се може приступити путем рачунара, таблета и паметног телефона,

 • АР је користан за визуализацију и евалуацију производа,

• АР је 75% стваран + 25% виртуелан (стандардно правило индустрије),

Важно је знати ове разлике између двије технологије како бисте примијенили исправну за задатак који је пред вама. Међутим, обоје ће имати важну улогу у истраживању за генерације које долазе.Није могуће учитати комплетне резултате

 

Коришћење виртуелне стварности технологије за истраживање

Једна од највећих задаћа геодета је урадити тачан модел услова локације топографским методама. Након што се топографска измјена заврши, дизајнери wеб страница ће користити ове информације за стварање јединственог пројекта који функционира са постојећим условима локације. Напредак у ЦАД софтверу и технологији омогућава инжењерима и архитектама да пројектују у 3Д и споје нову локацију са постојећим условима, одводњом и комуналним услугама. Ови се дизајни могу додатно прерадити у моделе виртуалне стварности како би дионицима пројекта била боља назнака што ће бити коначни производ по завршетку изградње. Главни закључак овдје је да је геодет одговоран за постизање постојећег модела услова. Модел који прецизно представља предметну wеб локацију, али у дигиталном облику, омогућује да дизајн пројекта буде учинковитији и реалнији како би испунио очекивања клијента. Геодети, међутим, неће користити виртуалну стварност као проширену стварност из много добрих разлога.

Коришћење допуњене технологије реалности за истраживање

 АР је још у повојима. Будући да геодети имају интерес за постојеће и предложене услове локација, употреба АР постаје важно оруђе за будућност. Спајање предложених информација са постојећим условима wеб локације може постати норма, али као и многе нове технологије, струка ће морати научити како то прихватити. Да бисмо стекли бољу предоџбу о томе како технологија ради и зашто геодети требају размотрити њезину употребу, погледајмо апликацију која приказује АР: Покéмон Го. Да, апликација за паметне телефоне која је 2016. захватила свијет и очарала многе "тренере" да на улицама траже Ултра лоптице и ликове. (У свијету још увијек има више од 100 милиона активних играча.) Играчи свих узраста наставили су трагати за неухватљивим предметима и ликовима у високотехнолошком лову који се стално мијења, а сви се темеље на стварном свијету око нас. Спајањем приказа у стварном времену с приказима игара на насумичним географским локацијама, играчи се крећу по нашем свијету користећи један од најбољих примјера АР-а. Како се то односи на геодетску професију? Геодети би могли користити АР у свакодневним задацима, али то би захтијевало потпуно развијен модел 3Д дизајна који би се могао стопити са постојећим условима у њиховом визуелном уређају. Постоје различити уређаји за кориштење АР -а, укључујући паметне телефоне и таблете. Многи нови сакупљачи података са оперативним системима Wиндоwс и Андроид могу се користити и за укључивање АР -а у рад на терену. Ево неколико примјера АР -а који се могу користити за геодетске задатке:

 • Приликом улагања у грађевину, АР се може користити за помоћ у структури и локацији за побољшање. Брза визуална провјера може помоћи да се потврди да су прорачуни улагања у складу с инжењерским пројектом.

 • Користите АР за визуелну провјеру уграђених побољшања, укључујући ивичњаке, помоћне конструкције и поплочавање. Свако одступање од предложеног дизајна требало би бити сасвим евидентно.

 • Приликом успостављања граница парцела, АР ће помоћи теренској посади да брзо утврди да ли је израчуната локација исправа. Ово се може користити за истицање унапријед израчунатих граничних тачака и/или предложених граница парцеле у нови пододјељак.

Ево неколико идеја како геодета могао искористити АР у свакодневним задацима у будућности:

• Како јавни програми постају све доступни у датотекама облика ГИС -а с географским локацијама, могли би се користити с АР -ом за визуално утврђивање локација на терену.

• Како комуналних услуга постају доступни у ГИС-облик датотеке с географским локацијама, они би се могао користити са АР на помоћ визуално утврдити локације на терену.

Главне комуналне и услужне линије постале би лакше физички провјерити помоћу АР -а.

• Још један ентитет у облику датотеке ГИС -а, слој линије парцеле, могао би се користити како би помогао геодету да схвати гдје власник некретнине сматра да су линије (линије) супротне од стварне споменичке локације.

• Други ГИС схапефиле ентитет, парцела линија слој, може се користити за помоћ геометар разумију гдје је власник имовине сматра линије (е) да се, за разлику од стварних монументед локацију.

• Сва референтна обиљежја и мјерила која су успоставиле јавне агенције користећи информације о географској локацији могле би побољшати „лов на благо“ потврђивања локалних референтних тачака.• Сви референтни споменици и мјерила која су успоставиле јавне агенције користећи информације о географској локацији могле би побољшати „лов на благо“ потврђивања локалних референтних тачака.

Истраживање кориштењем АР за заштиту јавности

 Геопросторне информације револуционирале су наш свијет, па употреба АР -а за помоћ у случају невоља потенцијално може спасити живот. Недавно се један кондоминиј на обали мора у Флориди срушио због структурног слома. Иако старост структуре онемогућава да има било какве дигиталне податке о географској локацији, сваки нови сличан развој могао се мјерити и забиљежити како би се помогло у будућим хитним потребама. Готово сав нови развој има дигитално мјерење, инжењеринг и архитектуру и мора користити локалне водоравне и окомите датуме. Кориштењем предложених информација и провјером са цртежима записа након изградње, може се створити дигитални запис. Није потребна грешка у дизајну да би се створила јавна опасност. На примјер, цурење плина могло би учинити било коју зграду, попут стана у Флориди, осјетљивом на катастрофална оштећења. Имајући дигитални модел подземне структуре, екипе за хитне случајеве могле би користити АР за помоћ при лоцирању потенцијалних отворених простора у згради. Као што је случај с инсталирањем система за гашење пожара и излаза у случају опасности, трошкови израде дигиталног модела довршене зграде вриједни су за спашавање живота. Подземни комунални коридори унутар градова, кампуса или производних погона такођер би могли користити геопросторне локације за успостављање дигиталне карте за будућу употребу с АР -ом. За мапирање постојећих објеката бит ће потребно вријеме и значајни трошкови, али би требало захтијевати да нове локације доставе ове информације за хитне случајеве и за употребу при пројектовању проширења унутар локације. Кориштење ових корисних информација с АР -ом у фази пројектовања могло би довести до идентифицирања потенцијалних проблема прије почетка изградње. Други разлог за планирање будуће сигурности је с колико се неизвјесности суочавамо у данашњем друштву. У вријеме штампе долазимо на 20. годишњицу 11. септембра. Управо смо гледали како је Хаити претрпио још један разорни потрес. Сезона урагана 2021. такођер је била врло активна, па је и опасност на помолу. Катастрофе се стално догађају без икаквог упозорења. Наш свијет је много напреднији него што смо били на пријелазу стољећа, па можемо искористити овај напредак за мапирање наше инфраструктуре. Надајмо се да никада нећемо морати користити дигиталне информације за још једну катастрофу сличну 11. септембра. Умјесто тога, употријебимо га како бисмо осигурали да можемо доћи до некога на удаљеном мјесту ако је потребно.

Мапирање и аутоматизација пута у будућност

 Као што је раније речено, успостављање дигиталног близанца нашег свијета могло би помоћи у стварању боље карте за успостављање власништва над парцелама, смањењу грађевинских неспоразума и пружању бољих алата за планирање будућег проширења. Хоће ли то бити завршено за живота? Не, и сумњам да ће то бити учињено у сљедећих неколико генерација након нас. Међутим, можемо значајно започети прикупљањем потребних информација за почетак процеса дигитализације. Технологија је надмашила очекивања само у посљедњој деценији, па се можемо само надати да ће већи напредак помоћи у изградњи ове дигиталне звијери. Више архитеката и инжењера користи БИМ (моделирање информација о зградама) за 3Д дизајн и сарадњу. Већина опћина и жупанија изградила је неки облик ГИС -а који користи један од стандардних географских датума. Геодети су у потпуности прихватили ГНСС технологију па су национални географски координатни системи постали норма. Осим тога, видимо како велики број консултаната користи аутономна возила (ваздушна, хидро и земаљска) са фотограметријом, ЛиДАР и СЛАМ даљинским мјерењима. Још једна добра вијест је да је рачунална моћ већа него икад и да је простор за похрану јефтин за све ове податке. Требали бисмо укључити и начин на који је 5Г проширио наш досег и, уз похрану у облаку, можемо радити с било којег мјеста. Можемо учинити много више него што је већина нас икада сањала, па то морамо искористити у стварању дигиталног ентитета који може бити од помоћи.

 

Како имплементирати најновију технологију

Проширена стварност једна је од многих нових технологија које геодети требају увести у свој сет алата. Многи од вас се можда питају одакле почети; мој одговор, овисно о вашим годинама, може вас увриједити. Унајмите генерала Зер. Заиста. Као Ген Xер, спознао сам своја ограничења у технологији и могућност да је у потпуности имплементирам. З генерација, иако нема искуство нас лукавих старих момака, ствари види много другачије. Паметни телефон/таблет/рачунар, па чак и најновији сакупљачи података, осмишљени су с обзиром на њих. Одрасли су играјући рачунарске игре засноване на виртуалној стварности, развили одличну координацију руку и очију и пронашли ефикасне начине за обављање послова. Наш геодетски свијет је готово потпуно дигиталан (када је задњи пут клијент хтио само папирне копије?), па је сада вријеме да направимо искорак и напустимо таблицу за израду. Имамо од њих много научити као и они од нас. Заједно можемо припремити геодетску професију за сљедеће генерације. То је за нас била велика професија, па је препустимо З генерацији. Бит ће им (на крају) драго што смо то учинили.

https://www.gpsworld.com/the-surveyor-and-augmented-reality-ready-for-the-future/