Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Чиста вода и санитарни услови - Циљ 6 (УН Циљеви одрживог развоја)

19.05.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Један од најефикаснијих  начина за успоравање преноса коронавируса (COVID-19) је прање или дезинфекција руку. Међутим, 4,2 милијарде или 55% свјетског становништва нема код куће нити основна средства за прање руку. Недостатак приступа чистој води утиче на осјетљивост на болести и лоше здравље. Нарочито је акутно међу онима који живе у екстремном сиромаштву у руралним подручјима, као и у неформалним градским насељима.

Према најновијем УН Извјештају о свјетском развоју воде, климатске промјене ће утицати на доступност, квалитету и количину воде потребне за основне људске потребе, тако да ће се умањити уживање основних права на сигурну питку воду и санитарне услове за милијарде људи.

 „Заиста је забрињавајуће видјети да је Циљ 6 (УН Циљеви одрживог развоја), који се фокусира на чисту воду и санитарне услове, за сада далеко од тога“, рекао је Петери Талас, генерални секретар WМО-а. „Посебно имајући у виду позадину пандемије корона вируса, алармантно је подсјетити да 3 милијарде људи широм свијета немају основна средства за прање руку. То није прихватљиво у 21. вијеку ", рекао је господин Талас.

Потрошња воде повећала се шест пута у прошлом вијеку и повећава се за око 1% годишње. Међутим, процјењује се да ће климатске промјене, заједно са све већом учесталошћу и интензитетом екстремних догађаја - олује, поплаве и суше, погоршати ситуацију у земљама које већ имају "водени стрес" и створити сличне проблеме у подручјима која нису била озбиљно погођена. Надаље, извјештај истиче чињеницу да лоше управљање водама повећава утицај климатских промјена, не само на водне ресурсе, већ и на друштво у цјелини.

(Извор: Свјетска метеоролошка организација - WМО)