SVE VIJESTI
SEKTORI
KATEGORIJE
02.04.2025
Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. aprila već 18. godinu zaredom, prema odluci Ujedinjenih nacija, dok je cijeli april u mnogim zemljama posvećen podizanju svijesti o poremećajima iz autističnog spektra (PAS).
Ove godine tema Svjetskog dana svjesnosti o autizmu je "Unapređenje neuroraznolikosti i UN-ovi ciljevi održivog razvoja". Ova tema ističe potrebu za izgradnjom inkluzivnog društva u kojem su djeca i odrasli s autizmom ravnopravni članovi zajednice, s pristupom kvalitetnom obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti i svim drugim životnim mogućnostima.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, autizam pogađa oko 1 od 100 djece, iako istraživanja pokazuju da je stvarna prevalencija možda i viša. Autizam se može dijagnostikovati već u dobi od dvije godine, a rana intervencija i podrška ključni su za poboljšanje kvaliteta života osoba s autizmom.
Vakcinacija je sigurna i neophodna preventivna mjera
Nauka je nedvosmisleno dokazala da vakcine ne uzrokuju autizam. Velike međunarodne studije na milionskim uzorcima djece pokazale su da ne postoji uzročno-posljedična veza između vakcinacije i autizma. Unatoč tome, dezinformacije o vakcinama i dalje negativno utiču na javno zdravlje, dovodeći do smanjenja stope vakcinacije i povratka opasnih bolesti koje se mogu spriječiti.
Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine snažno podržava vakcinaciju kao najvažniju javnozdravstvenu mjeru, koja je spasila milione dječjih života u svijetu. Sprečavanjem zaraznih bolesti štitimo zdravlje sve djece, uključujući i onu s autizmom, osiguravajući im sigurno i zdravo okruženje za rast i razvoj.
Inkluzivnost – ključno za bolju budućnost djece s autizmom
Društvo treba pružiti osobama s autizmom prilike za obrazovanje, zapošljavanje i aktivno učestvovanje u zajednici, prilagođene njihovim sposobnostima i interesima. Djeca s autizmom imaju pravo na kvalitetno obrazovanje u inkluzivnom okruženju, uz odgovarajuću podršku koja će im omogućiti razvoj njihovih potencijala.
Iz Sektora za zdravstvo Ministarstva civilnih poslova BiH naglašavaju važnost razumijevanja i podrške osobama s autizmom:
"Društvena podrška, edukacija i razumijevanje ključni su za smanjenje stigme i predrasuda. Kroz zajedničke napore porodice, stručnjaka i zajednice možemo omogućiti osobama s autizmom dostojanstven i ispunjen život."
Autizam nije bolest, već neurorazvojno stanje koje se manifestira na različite načine. Svaka osoba s autizmom je jedinstvena, s vlastitim sposobnostima i izazovima. Uz pravovremenu dijagnozu i stručnu podršku, osobe s autizmom mogu ostvariti svoj puni potencijal i biti vrijedni članovi društva.
Na ovaj Svjetski dan svjesnosti o autizmu, pozivamo sve da se uključe u stvaranje inkluzivnijeg, podržavajućeg i otvorenog društva – društva koje ne samo da prihvata, već i slavi raznolikost svih svojih članova.