Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Састанак Комитета за околиш, јавно здравство и сигурност хране Европског парламента

08.07.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Дана 25. јуна 2020.године Комитет за околиш, јавно здравство и сигурност хране Европског парламента (ENVI) одржао је састанак са генералним директором Свјетске здравствене организације (WHO), др Тедросом Адханом Гхебреyесусом о борби против COVID-19 обољења  и глобалном одговору на њега, укључујући акције WХО-а за превенцију ширења болести, развој вакцине и лијечење. Састанку је присуствовао и др Ханс Клуге, Регионални директор WHO Ееропе.

 

Др Тедрос Адханом Гхебреyесус је истакао да је пандемија нагласила важност глобалне солидарности и да здравље не треба проматрати као трошак већ као инвестицију. Додао је да све државе свијета морају ојачати примарну здравствену заштиту и кризну спремност, те истакао потребу за ЕУ водством на глобалном нивоу. Иако се ситуација у ЕУ значајно побољшала, нагласио је да COVID-19 још увијек кружи глобално, са више од четири милиона нових случајева у посљедњих мјесец дана.

 

Многи заступници ЕП су нагласили да глобална заједница мора сарађивати, посебно у развоју, производњи и дистрибуцији вакцина против COVID-19. Постављено је питање када може бити доступна сигурна вакцина.

 

Др Тедрос Адханом Гхебреyесус је поздравио „Global Coronavirus Response Pledging“ компанију коју је покренула ЕУ и напоменуо да су потребна додатна средства у борби против пандемије. Изјавио је да неки научници предвиђају да би прва вакцина могла бити доступна у року од годину дана, а можда и неколико мјесеци раније. Истакао је да ће стављање вакцине на располагање и њену дистрибуцију бити изазов за све и да ће захтијевати политичку вољу. Једна од могућности је да се вакцина стави на располагање само онима који су најосјетљивији на вирус.

 

Др.Ханс Клуге је на крају састанка изјавио да су три најважније лекције које су у Европи научене из пандемије:

  1. Потребна је залиха медицинске опреме, попут вентилатора и маски;
  2. Потребни су заједнички показатељи за праћење пандемије;
  3. Солидарност је кључна, нико није сигуран од пандемије док сви нису сигурни.