Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Sastanak Odbora za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta

08.07.2020

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Dana 25. lipnja 2020.godine Odbor za okoliš, javno zdravstvo i sigurnost hrane Europskog parlamenta (ENVI) održao je sastanak s glavnim ravnateljem Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), dr Tedrosom Adhanom Ghebreyesusom o borbi protiv COVID-19 oboljenja  i globalnom odgovoru na njega, uključujući akcije WHO-a za prevenciju širenja bolesti, razvoj cjepiva i liječenje. Sastanku je prisustvovao i dr. Hans Kluge, Regionalni ravnatelj WHO Europe.

 

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus je istaknuo da je pandemija naglasila važnost globalne solidarnosti i da zdravlje ne treba promatrati kao trošak već kao investiciju. Dodao je da sve države svijeta moraju ojačati primarnu zdravstvenu zaštitu i kriznu spremnost, te istakao potrebu za EU vodstvom na globalnom nivou. Iako se situacija u EU značajno poboljšala, naglasio je da COVID-19 još uvijek kruži globalno, s više od četiri milijuna novih slučajeva u posljednjih mjesec dana.

 

Mnogi zastupnici EP su naglasili da globalna zajednica mora surađivati, posebice u razvoju, proizvodnji i distribuciji cjepiva protiv COVID-19. Postavljeno je pitanje kada može biti dostupna sigurno cjepivo.

 

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus je pozdravio „Global Coronavirus Response Pledging“ kompaniju koju je pokrenula EU i napomenuo da su potrebita dodatna sredstva u borbi protiv pandemije. Izjavio je da neki znanstvenici predviđaju da bi prvo cjepivo mogla biti dostupna u roku od godinu dana, a možda i nekoliko mjeseci ranije. Istakao je da će stavljanje cjepiva na raspolaganje i njenu distribuciju biti izazov za sve i da će zahtijevati političku volju. Jedna od mogućnosti je da se cjepivo stavi na raspolaganje samo onima koji su najosjetljiviji na virus.

 

Dr. Hans Kluge je na kraju sastanka izjavio da su tri najvažnije lekcije koje su u Europi naučene iz pandemije:

  1. Potrebita je zaliha medicinske opreme, poput ventilatora i maski;
  2. Potrebiti su zajednički pokazatelji za praćenje pandemije;
  3. Solidarnost je ključna, Niko nije siguran od pandemije dok svi nisu sigurni.