Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ ПОВОДОМ 24. МАРТА - СВЈЕТСКОГ ДАНА БОРБЕ ПРОТИВ ТУБЕРКУЛОЗЕ

24.03.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Данас се обиљежава Свјетски дан борбе против туберкулозе, у знак сјећања на 24. март 1882. године, дан када је др Роберт Кох објавио откриће бактерије која узрокује туберкулозу, што је отворило пут ка дијагностиковању и лијечењу ове болести.

Свјетски дан борбе против туберкулозе је прилика за подизање јавне свијести о разарајућим посљедицама туберкулозе по здравље, социјалну заштиту и економију и о потреби за појачавањем напора у правцу окончања глобалне епидемије.

Од туберкулозе сваког дана у свијету умре више од 4000 људи, а оболи скоро 30000, што ову болест, која је изљечива и може се спријечити превенцијом, означава једном од најсмртоноснијих заразних болести глобално.

И ове године, настављајући активности под мотом „Вријеме је!“, Свјетска здравствена организација (СЗО) позива земље чланице и партнере на хитно ђеловање ка испуњавању обавеза дефинисаних у Циљевима одрживог развоја, СЗО Стратегији „Окончајмо ТБ“,  Декларацији из Москве о окончању туберкулозе и политичкој декларацији о туберкулози са састанка на високом нивоу Уједињених нација, документима у којима је исказана снажна посвећеност коначном искорјењивању туберкулозе.

С обзиром на то да је СЗО 2020. годину прогласила Међународном годином медицинских сестара/техничара и бабица, то ће Свјетски дан борбе против туберкулозе у  регији Европа бити обиљежен с фокусом на кључну улогу медицинских сестара/техничара у искорјењивању ове болести, од које у овој регији сваке године оболи 275.000 особа. Медицинске сестре/техничари се налазе на првој линији у борби против туберкулозе, помажући обољелима да прођу директно наџирани третман (Дирецтлy Обсервед Треатмент, Схорт-цоурсе-ДОТС), а такође имају и значајну улогу у комуникацији и промоцији здравља, помажући борби против стигматизације обољелих и подизању свијести о превенцији туберкулозе.

У Босни и Херцеговини, према подацима из Глобалног извјештаја о туберкулози СЗО за 2019. годину, регистровано је 669 обољелих од туберкулозе, од тога 617 нових случајева. Од укупног броја обољелих, 90% имало је плућну туберкулозу. У наведеном периоду највише обољелих од туберкулозе евидентирано је међу особама старијим од 65 година.

Број обољелих од туберкулозе у Босни и Херцеговини се континуирано смањује, поред осталог, захваљујући ранијој значајној подршци Глобалног фонда за борбу против АИДС, туберкулозе и маларије која је допринијела јачању капацитета за имплементацију активности и мјера дефинисаних у програмима контроле туберкулозе Федерације БиХ, Републике Српске и Брчко дистрикта БиХ.

 

Превентивне активности, правовремена дијагноза и одговарајуће лијечење

могу спријечити даље ширење туберкулозе. 

 

Лијечење обољелих од туберкулозе је бесплатно.