Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Министрица Анкица Гудељевић учествовала на свјетској УНЕСКО конференцији министара културе

22.04.2020

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У организацији УНЕСКО данас је уприличена видео конференција министара културе из цијелог свијета на којој су учествовала 122 министра. Министарка Гудељевић је између осталог истакла да је култура у БиХ као и у другим државама претрпјела велику штету. „Тешко је у овом тренутку направити прецизну процјену, али чињеница да су све редовне културне активности прекинуте већ довољно говори о штети коју трпимо.“

Данас су наше галерије, позоришта и  концертне дворане у виртуелном свијету једне универзалне  комуникативне заједнице која се налази ван оквира сваке галерије и сваке позоришне дворане. Колико је важно што данас гледамо снимке представа босанскохерцеговачких позоришта толико брине сазнање да су институције културе остале без редовних прихода на дневном нивоу, нагласила је Гудељевић.

Одговарајући на питање како обновити културу министарка је истакла да је БиХ децентрализована држава што ће, када  пандемија заврши бити додатан проблем за обнову културе јер се одлуке о улагању у културу доносе на неколико сасвим различитих нивоа уз увјерење да ћемо сви, ма колико имали подијељену власт и различите политичке погледе имати јединствен циљ: помоћи култури и културном благу БиХ.

„До данас,  на државном нивоу  нису предузете мјере за област културе нити је још увијек  успостављен посебан фонд за ублажавање ефеката COVID 19. Велики проблем представља и чињеница да на државном нивоу још увијек није усвојен буџет за 2020. годину.  Нема редовних конкурса за културу, а који уобичајено оснажују и охрабрују културне раднике  и институције културе да стварају.“

Но, упркос свим проблемима, БиХ је културом богата земља. „У протекла два мјесеца смо неке од наших богатстава пријавили за УНЕСКО листе културног блага. На тим пријавама се налази култура из свих дијелова БиХ што нам даје наду и вјеру да ћемо и када прође овај тежак период брзо пронаћи механизме да помогнемо нашој култури, нашим културним радницима и свим грађанима БиХ.“

Нагласила је да се  у сарадњи с УНЕСКО-м проводи истраживање о утицају пандемије на институције културе у БиХ.

Свим институцијама културе у БиХ је дистрибуиран позив за пројекте које је отворио УНЕСКО.

Све институције културе у БиХ ће 15.маја организовати своје активности online на интерактивној мапи ICOM-а.

На крају свог излагања истакла је да је Босна и Херцеговина земља чији грађани знају да се насмију када су у невољи, који могу да скупе снагу у невољи и који изађу из невоље с храбријим размишљањем и вољом да поновно граде порушено.