Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

„Branje trave ive na Ozrenu“ upisano na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva

28.11.2018

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:


Komitet za nematerijalnu baštinu UNESCO-a donio je danas odluku kojom je je element „Branje trave ive na Ozrenu“ upisan na Reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva.

            Oduka je donesena na sjednici Komiteta održanoj u Port Louisu, Mauricijus, a „Branje trave ive na Ozrenu“ treći je elemenat koji je upisan, nakon Zmijanjskog veza i Konjičkog drvorezbarstva.

            Stanovništvo Ozrena je mnogo duže, u odnosu na susjede, zadržalo znatan broj tradicionalnih elemenata u izvornoj formi, a među njima i određene oblike narodne medicine. Najpoznatiji oblik nematerijalnog kulturnog nasljeđa u tom smislu je običaj branja trave ive, a koji se isključivo održava na dan kada pravoslavni hrišćani obilježavaju Usjekovanja glave sv. Jovana Krstitelja (11. septembar). Vjekovna je praksa branja ive na ovaj dan, kao i kontinuitet  vjerovanja o izuzetnoj ljekovitoj moći trave ive ukoliko je ubrana na dan Usjekovanja. Ubrana iva koristi se tokom godine kao čaj, pomiješana s medom ili se potapa u rakiju. Na pomenute načine stanovnici tog kraja koriste travu ivu kada su bolesni, ali i preventivno, te je i rado poklanjaju kao najvrijedniji dar. Skoro da u bukvalnom smislu vjeruju u riječi davno skovane izreke  „trava iva od mrtva pravi živa“. Običaj se na vrlo spontan način prenosi na mlađe generacije, jer su i djeca aktivni sudionici u branju ali i konzumiranju ive tokom cijele godine.

            Komisija BiH za saradnju s UNESCO-om nominirala je „Branje trave ive na Ozrenu“ za upis na Reprezentativnu listu svjetskog nematerijalnog kulturnog nasljeđa na inicijativu Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske  i Muzeja u Doboju. U prošlosti običaj je bio isključivo vezan uz narodnu medicinu. Danas je pored svoje primarne uloge „Branje trave ive na Ozrenu“ inetegracioni element lokalnog stanovništva i posredno čuvar ozrenske tradicionalne nošnje, pjesme i igre.