Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

Прва радионица за адаптацију Приручника за школе за укључивање ученика избјеглица/тражилаца азила у систем образовања и васпитања у Републици Србији у контексту потреба Босне и Херцеговине

23.05.2019

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

У организацији УНИЦЕФ-а у Сарајеву је одржана прва радионица за израду Приручника за школе за укључивање ученика избјеглица/тражилаца азила у систем образовања и васпитања у Републици Србији у контексту потреба Босне и Херцеговине.

 

            Помоћник министра за образовање Министарства цивилних послова БиХ Аднан Хусић, истакао је да је Министарство током 2018.године провело потребну процедуру како би се од ресорног министарства из Србије добила сагласност да се Приручник прилагоди потребама БиХ.  Подсјетио је на процјене из извјештаја УНХЦР-а за период 01.01.2018 – 31.3.2019.године,

да је од укупног броја миграната на локацијама у Кантону Сарајево, Херцеговачко-неретванском кантону и Унско –санском кантону, који се креће од 5 до 5.500 хиљада, 20 одсто дјеце.

             „Свима нам је најважније, да поред осигурања смјештаја, рјешавања статуса и неких основних предуслова попут здравствене заштите,  укључивање у редовни систем образовања. Основ за укључивање дјеце миграната у образовни систем су међународни прописи, првенствено конвенције као и прописи надлежних образовних власти“, рекао је Хусић. Он је навео примјер Унско-санског кантона и Кантона Сарајево, и захвалио се на помоћи УНИЦЕФ-у, Save the Children-u, World Vision-у и УНХЦР-у.

 

            Водитељица УНИЦЕФ-овог програма за образовање Сања Кабил, рекла је да је Приручник напор да се направи инситуционални оквир, односно одговор за мигрантску кризу и да УНИЦЕФ све активности проводи у сарадњи са надлежним образовним властима.

 

            Водитељица програма дјечије заштите из УНИЦЕФ-а Антонија Луедеке, навела је да је тренутно у БиХ око 1000 дјеце.

 

„Од тог броја, једна трећина је без пратње родитеља или старатеља и њихово укључивање у образовни систем мора бити циљ број 1“, истакла је Луедеке.

 

            Радионици су присуствовали и представници Министарства безбједности БиХ, Министарства за људска права и избјеглице БиХ, Делегације Европске уније у БиХ и надлежних образовних власти.

 

            Активности на прилагођавању Приручника за потребе БиХ биће завршене најдаље до краја године. За крај јуна договорена је друга радионица радне групе која ће бити одржана у Бихаћу јер, како је речено на састанку, пуно је лакше дати допринос раду радне групе уколико се ситуација погледа у пракси и на терену.