Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Vijesti

 

СВЕ ВИЈЕСТИ


СЕКТОРИ

КАТЕГОРИЈЕ

ПРИРОДНЕ ОПАСНОСТИ И СМАЊЕЊЕ РИЗИКА ОД КАТАСТРОФА

15.07.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

Природне опасности су озбиљни и екстремни временски и климатски догађаји. Иако се јављају у свим дијеловима свијета, неке регије су осјетљивије на одређене опасности од других. Природне опасности постају катастрофе када се униште животи и егзистенција људи.

Глобални очекивани просјечни годишњи губитак у изграђеном окружењу повезан са тропским циклонима (налетима вјетра и олује), земљотресима, тсунамијем и поплавама сада се процјењује на 314 милијарди америчких долара. Овај ризик представља прави изазов за глобалну агенду одрживог развоја. (...) У апсолутном износу, глобални просјечни годишњи губитак концентриран је у великим економијама са већим приходима и ризику. Међутим, у односу на годишње капиталне инвестиције или социјалне издатке, многе државе са ниским и средњим приходима, а посебно мале острвске државе у развоју (SIDS)), имају највеће концентрације ризика. -  UNISDR: Извјештај о глобалној процјени смањења ризика од катастрофа 2015

Људски и материјални губици узроковани таквим катастрофама главна су препрека одрживом развоју. Давањем тачних прогноза и упозорења у облику који је лако разумљив и едукацијом људи о томе како се припремити против таквих опасности, прије него што постану катастрофе, животи и имовина могу се заштитити. Акценат је на смањењу ризика од катастрофе: један долар уложен у приправност за катастрофе може спријечити економске губитке повезане са катастрофама у вриједности од седам долара - значајан поврат улагања.

Као потписнице Сендајског оквира за смањење ризика од катастрофа 2015–2030., Чланице СМО преузеле су на себе да спречавају нове и смањују постојеће ризике од катастрофе применом низа интегрисаних и инклузивних мера које спречавају и смањују изложеност опасности и рањивост на катастрофу, повећавају спремност за одговор и опоравак и тако ојачати отпорност. Да би се подржала процјена глобалног напретка у постизању исхода и циљева Сендајског оквира, договорено је седам глобалних циљева, од којих већина има изравне импликације на СМО и њене чланице.

Активности WМО-а за смањење ризика од катастрофа интегрисане су и координисане с другим међународним, регионалним и националним организацијама. WМО координира напоре Националних метеоролошких и хидролошких служби да ублаже људске и имовинске губитке кроз побољшане прогнозне услуге и рана упозорења, као и процјене ризика, и да подигну свијест јавности.

Природне опасности јављају се у различитим временским и површинским размјерима и свака је на неки начин јединствена. Торнадо и брзе поплаве краткотрајног су насилног догађаја који погађају релативно мало подручје. Остале, попут суша, развијају се полако, али могу утјецати на већи дио континента и цијеле земље мјесецима или чак годинама. Екстремни временски догађаји могу истовремено укључивати ​​више опасности или у брзом слиједу. Поред јаког вјетра и јаке кише, тропска олуја може резултирати поплавама и клизиштима. У умјереним географским ширинама јаке грмљавинске олује могу бити праћене комбинацијом великих, штетних камена од туче, торнада, јаког вјетра или јаке кише што резултује бљескалним поплавама. Зимске олује с јаким вјетровима и јаким снијегом или леденом кишом могу такође допринијети лавинама на неким обронцима планина и великом отицању или поплави касније у сезони топљења.

Неке националне метеоролошке и хидролошке службе и специјализовани центри одговорни су за истраживање геофизичких опасности, укључујући вулканске експлозије (зрачни пепео) и тсунами, те опасне материје у зраку (радионуклиди, биолошке и хемијске супстанце) и акутно загађење града.

https://public.wmo.int/en/our-mandate/focus-areas/natural-hazards-and-disaster-risk-reduction