Vijesti

 

SVE VIJESTI


SEKTORI

KATEGORIJE

Podrška poštovanju propisa OSH - tekuća istraživanja

23.11.2021

Pošalji dokument na e-mail

E-mail pošiljaoca (*):
E-mail primaoca (*):
Komentar:

Pridržavanje standarda bezbjednosti i zdravlja na radu (OSH) od fundamentalnog je značaja za zaštitu radnika. U novom web odjeljku izloženo je istraživanje koje sprovodi EU-OSHA (2021. – 2024.) kako bi se analizirali faktori koji utječu na usaglašenost i kako se može poboljšati, posebno među mikro i malim preduzećima.

Cilj istraživanja je da se ispitaju različite vrste podrške koje su dostupne kompanijama i efikasne strategije i prakse koje su usvojila regulatorna tijela OSH, uz sveobuhvatnu reviziju i detaljne studije koje istražuju kako država, tržišne snage i lanci snabdijevanja (sa posebnim fokusom na agro-prehrambeni i građevinski sektor) utječu na usaglašenost.

Takođe se razmatraju uticaj pandemije COVID-19 i njene implikacije na usaglašenost sa OSH.

Unaprijeđenje usklađenosti sa propisima OSH

Kako struktura, organizacija i kontrola rada nastavljaju da se mijenjaju, obezbjeđivanje da preduzeća ispune svoje obaveze iz propisa o bezbjednosti i zdravlju na radu (OSH) postaje važnije nego ikada. Aktivnosti EU-OSHA na podršci usaglašenosti OSH (2021.-2024.) posmatra faktore koji utječu na poštovanje standarda OSH, sa ciljem da se podstakne organizacioni kontekst koji podržava napore kompanija da zaštite bezbjednost i zdravlje radnika.

Poboljšanje usaglašenosti OSH u MSE

Mikro i mala preduzeća (MSE) smatraju da je poštovanje OSH propisa posebno izazovno. Međutim, prethodna istraživanja EU-OSHA pokazuju da određeni spoljni faktori imaju snažan utjecaj na usaglašenost OSH u MSE:

  • pravna primjena propisa
  • utjecaji lanca snabdijevanja
  • spoljne OSH usluge
  • društvene ili sektorske norme
  • finansijska podrška.

Ova aktivnost ima za cilj da prati ove nalaze, tako što će pregledati tipove podrške koji su dostupni i istražiti inovativne strategije za podršku usaglašenosti. Iako su MSE poseban fokus, razmatra se i važna uloga većih kompanija u kreiranju okruženja koje promoviše usaglašenost.

Faze istraživačkog programa

Poslije inicijalne sveobuhvatne procjene usaglašenosti sa OSH, identifikovana su dva glavna područja istraživanja za dalje detaljne studije:

  • Prvi se odnosi na tržišne pristupe promovisanju OSH i posmatra politike i strategije koje utiču na odnose u lancu snabdijevanja kako bi se unaprijedila usklađenost sa propisima OSH, posebno fokusirajući se na agro-prehrambeni i građevinski sektor.
  • Drugo područje je fokusirano na utjecaje države, a to je regulatorni i sprovodiv pristup obezbjeđivanju usaglašenosti OSH, kako bi se identifikovale inovativne prakse koje su usvojili inspektorati i službe za prevenciju radi podrške OSH.

Uticaj COVID-19 na usaglašenost sa OSH

Sveobuhvatna revizija takođe identifikuje potrebu da se ispita kako izazovi koje predstavlja COVID-19 utiču na usaglašenost sa OSH. To postaje najočiglednije u agro-prehrambenom i građevinskom sektoru, s tim što su radnici u tim sektorima među onima koji su najviše pogođeni poremećajima u lancu pandemije i snabdijevanja. Cilj istraživanja je da se podstakne razvoj politika koje poboljšavaju uslove rada pomažući preduzećima da se pridržavaju propisa OSH.