Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

Лице које се одриче од држављанства Босне и Херцеговине, даје изјаву о одрицању лично или путем пуномоћника на припремљеном обрасцу код Министарства цивилних послова БиХ у Сарајеву или у дипломатско конзуларним представништима БиХ – амбасаде и конзулати (у даљем тексту ДКП) у иноземству.

Уз изјаву о одрицању обавезно се прилаже:

  1. Доказ о посједовању држављанства друге државе (увјерење о држављанству), или доказ да му је загарантирано стицање држављанства друге државе (гаранција);
  2. Пријава боравка или пребивалишта у иноземству не старија од шест мјесеци;

Наведене документе потребно је превести на један од језика у службеној употреби у БиХ код овлаштеног судског преводитеља у БиХ или у иноземству – овјерене код надлежног органа, а евентуална пуномоћ, која се даје у иноземству, мора бити овјерена од стране ДКП или код нотара.

За документе страних држава са којима Босна и Херцеговина нема закључен билатерални споразум о међусобном признавању јавних исправа, потребна је додатна надовјера од стране надлежних органа (Апостилле печат), укључујући и нотарску пуномоћ, изјаве и преводе јавних исправа.

Потребно је превести и текст надовјере као и текст апостилле печата, осим апостилле печата којим је овјерен пријевод документа.

За држављане БиХ који се одричу БиХ држављанства ради стицања држављанства држава са којима БиХ нема закључен наведени билатерални споразум, нити су те државе чланице Конвенције о укидању потребе легализације страних јавних исправа од 05.10.1961. године, потребна је пуна легализација страних докумената (надовјера надлежних органа стране државе  са надовјером министарства вањских послова државе у којој је јавна исправа издата, а којом се потврђује вјеродостојност те исправе).

Правну важност у Босни и Херцеговини на основу важећих билатералних уговора имају јавне исправе укључујући и овјерене пуномоћи за које нису потребне додатне надовјере (Апостилле) издате од надлежних орагана у сљедећим државама: Хрватској, Аустрији, Белгији, Бугарској, Чешкој, Словачкој, Француској, Грчкој, Италији, Кипру, Либији, Мађарској, Монголији, Пољској, Румунији, Руској Федерацији, Србији, Црној Гори и Словенији.

  1. Извод из матичне књиге рођених у Босни и Херцеговини – родни лист;
  2. Увјерење о држављанству БиХ (не старије од 6 мјесеци);
  3. Вјенчани лист (за лица која су у браку);

Родни лист и вјенчани лист мора да садржи посљедње податке уписане у матичну књигу;

  1. Пресуду о разводу брака (за лица чији је брак престао разводом);
  2. Овјерену копију пасоша БиХ (страна са фотографијом овјерена од надлежног ДКП, од нотара, или од стране надлежног органа у БиХ) или увјерење о непосједовању пасоша;
  3. Важећу личну карту издату у БиХ, или увјерење о непосједовању личне карте;
  4. Уплатницу од 200 КМ за лица која имају, односно стичу држављанство држава бивше СФРЈ, а за лица која имају, односно стичу држављанство других држава, уплатницу од 800 КМ административне таксе по предмету.

Начин уплате појашњава се приликом давања изјаве о одрицању од држављанства БиХ.

         Малољетном дјетету држављанство БиХ одрицањем може престати само на захтјев оба родитеља којима је држављанство БиХ престало одрицањем, или на захтјев једног родитеља којем је држављанство БиХ престало одрицањем уз сагласност другог родитеља који је држављанин БиХ, или на захтјев једног родитеља којем је држављанство БиХ престало одрицањем, ако је други родитељ мртав, или је изгубио родитељско право, или је странац или апатрид. Ако је дијете старије од 14 година неопходан је и његов пристанак. Ове изјаве дају се потписивањем на записник у Министарству цивилних послова БиХ или ДКП, или се уз захтјев за одрицање прилажу изјаве овјерене код нотара или у ДКП.

          Ако је други родитељ странац, за њега се прилаже увјерење о држављанству друге државе, а ако је други родитељ умро, за њега се прилаже извод из матичне књиге умрлих. Ако је једном родитељу одузето родитељско право прилаже се одлука надлежног суда о одузимању родитељског права. Није довољно ако је пресудом о разводу брака дијете на бригу и старање дато једном родитељу.  

Посебне напомене:

  • Сва лица која се одричу држављанства БиХ морају имати одређен јединствени матични број. 
  • Код лица која су мијењала презиме, закључењем брака или на други начин, или мијењала било које друге релевантне податке, те промјене морају бити уписане у родном листу и у увјерењу о држављанству БиХ.
  • У предметима одрицања путем ДКП, на пропратном акту, мора бити попис аката у предмету одрицања. 

ПАЖНЈА !!!

На основу члана 19. став 3. Закона о држављанству БиХ држављанство БиХ престаје особи када надлежни орган утврди да су испуњени потребни увјети и странци уручи рјешење или када рјешење надлежни ДКП упути путем поште. Цијенећи наведено приликом уручења рјешења о престанку држављанства особи која посједује БиХ путну исправу, а којој престаје држављанство дужна је предати важећу путну исправу БиХ надлежном службенику ради поништења, односно дужна је доставити своју путну исправу надлежном ДКП прије него јој ДКП упути рјешење путем поште.

Странке које се лично одричу држављанства БиХ у Министарству цивилних послова БиХ у Сарајеву, а путна исправа БиХ им је неопходна ради повратка у иноземство, могу опуномоћити другу особу да касније преузме рјешење о одрицању и преда њихову путну исправу.