Grb BiH

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА

O програму

10.12.2021

Пошаљи документе на е-маил

Е-маил пошиљаоца (*):
Е-маил примаоца (*):
Коментар:

ЕУРЕКА је европска међувладина иницијатива у којој Босна и Херцеговина активно учествује као пуноправна чланица од јуна 2021. године. У претходном периоду, од 2009. године, имала је статус Државне контакт тачке. Уз 43 пуноправне чланице (27 земаља ЕУ, Сјеверна Македонија, Исланд, Израел, Монако, Црна Гора, Норвешка, Русија, Сан Марино, Швајцарска, Турска, Украјина, Уједињено Краљевство, Албанија, Босна И Херцеговина), иницијатива ЕУРЕКА такође укључује: Јужна Кореја као земља партнер те Аргентина, Канада, Јужна Африка и Чиле као придружене чланице. Свака од ових земаља има своју националну процедуру и шему финансирања према којој финансира национално учешће у међународним ЕУРЕКА истраживачким и развојним пројектима. Информације о програму и пројектима ЕУРЕКА доступне су на: https://www.eurekanetwork.org/

Основно програмско начело иницијативе ЕУРЕКА подразумијева да организације за провођење пројекта из свих земаља учесница слободно одлучују о формулирању, провођењу и финансирању пројекта ЕУРЕКА. Маркицу ЕУРЕКА може добити пројект ако:

-          Има цивилну сврху;

-          Проводи се кроз учествовање најмање двије незаисне партнерске проведбене организације, из најмање двије земље чланице иницијативе ЕУРЕКА;

-          Крајњи циљ пројекта мора бити развој новог или побољшаног производа, технологије или услуге;

-          Да се води потребама привреде.

-          Што се тиче финансијске подршке потенцијалним апликантима из БиХ важно је нагласити да Министарство цивилних послова БиХ у свом раду поступа у складу са одредбама Закона о буџету институција БиХ и међународних обавеза БиХ.

-          Овим законом је предвиђена финансијска подршка додјелом средстава из текућег гранта и то искључиво путем јавног позива. На приједлог Министарства цивилних послова БиХ, критерије и права расподјеле текућих грантова утврђује Савјет министара БиХ.

-          Јавни конкурс са прописаним условима, критеријима, начинима и роковима за аплицирање објављује се путем медија и веб портала Министарства цивилних послова БиХ (www.mcp.gov.ba), бивајући доступан свим заинтересираним субјектима.

 

Контакт особа за додатне информације Мирјана Николић, Државни програмски координатор за мрежу Еурека у БиХ

Е-маил:mirjana.nikolic@mcp.gov.ba

 

Сједиште и организацијска структура

Група високих представника: Свака земља чланица ЕУРЕКА-е именује по једног представника за ову групу (састаје се 4 пута годишње). Она одлучује о управљању програма и припрема расправе о истраживачкој политици за Министарску конференцију. Високе представнике именује министарство надлежно за ЕУРЕКА-у.

Национални координатори пројеката: Координирају административне и промотивне активности ЕУРЕКА програма у земљама чланицама. Задужени су за контакте са учесницима и потенцијалним партнерима у пројектима у појединој земљи чланици, помажу у осмишљању и разради пројектне идеје, дају информације о могућностима финансирања. Група се састаје четири пута годишње. На састанцима се расправљају оперативне активности вођења активности и припремају приједлози одлука које треба расправити Група високих представника.

Секретаријат ЕУРЕКА: Централна јединица подршке (Брисел) која управља ЕУРЕКА базама података те је одговорна за маркетинг, комуникације и умрежавање развојних активности.

Сваке године у временском периоду јуни/јули предсједавање иницијативе преузима друга земља чланица која је одговорна за организацију састанака те стратешко усмјеравање иницијативе.

Циљеви

Примарни циљ програма ЕУРЕКА је потакнути твртке на улагање у активности истраживања и развоја те на тај начин јачати њихов иновацијски капацитет. ЕУРЕКА потиче сурадњу и уједињавање ресурса подузетника како би путем међународне сурадње развиле иновативне и глобално конкурентне производе, процесе или услуге.

Програма ЕУРЕКА пружа потпору висококвалитетним, тржишно усмјереним пројектима истраживања и развоја како би створила темеље за међународни тржишни пласман и оснажила еуропску технолошку конкурентност.

Основно правило ЕУРЕКА-е је приступ “од дна према врху”. Не постоје тематска ограничења, а пројекти могу аплицирати за било које технолошко подручје под увјетом да имају цивилну сврху те да обухваћају развој новог производа, процеса или услуга. Начела програма ЕУРЕКА су флексибилне, брзе и једноставне процедуре те отвореност за сва технолошка подручја.

ЕУРЕКА такођер дјелује као форум за дијалог између влада укључених земаља за осмишљавање стратегије развоја еуропског иновацијског сустава.

 

 

Врсте пројеката

  1. ЕУРЕКА мрежни пројекти 

(Босна И Херцеговина за сада судјелује само у овој врсти пројеката)

Оригинални флексибилни програм финанцирања међународних Р&Д пројеката, који чини окосницу Еуреке.

Олакшава сурадњу између организација у земљама Еуреке нудећи учесницима слободу дизајна њиховог пројектног приједлога и изградњу идеалног конзорција. Уз једноставне критеријуме  подобности и минималну потребну документацију, узимање учешћа у овим пројектима убрзава приступ јавним средствима.

На тај начин потичу се мала, средња и велика предузећа из свих сектора и технолошких подручја да самостално или у сарадњи с развојно-истраживачким институцијама улажу у развој нових производа, процеса или услуга путем интернационалне сарадње у областима која су битна за њихово пословање.”

 

  1. Еуростарс:

Програм за истраживање и развој настао као заједничка иницијатива ЕУРЕКА Тајништва и Еуропске комисије. Обзиром на дугогодишње успјешно постојање ЕУРЕКА-е Еуропска комисија одлучила је дати допринос развојним активностима малих и средњих подузећа на начин да судјелује с до 25 % од јавног удјела суфинанцирања. Пријавитељи у Еуростарс програму морају бити мала и средња подузећа која се баве развојно-истраживачким активностима. Не постоје тематска ограничења, а пројекти се могу аплицирати за било које технолошко подручје под увјетом да имају цивилну сврху те да обухваћају развој новог производа, процеса или услуга.

3. ЕУРЕКА кластери (Цлустерс):

Стратешки дефиниране индустријске иницијативе већег броја судионика којима је циљ развој те комерцијализација генеричких технологија значајних за еуропску конкурентност. Неки од заступљених сектора су: ИЦТ, енергетика, биотехнологија и друге пропулзивне гране индустрије. Хрватска у 2021. години неће финанцирати кластер пројекте.

Преглед свих кластера доступан је на ЕУРЕКА мрежним страницама

Пријавитељи и партнери

Програм је намијењен малим, средњим и великим трговачким друштвима за развој нових производа, услуга или процеса. Мало и средње подузеће (МСП) подразумијева микро, мала и средња подузећа која:

  • имају мање од 250 запослених
  • имају годишњи промет испод 40 милијуна ЕУР-а
  • имају укупни износ биланце испод 43 милијуна ЕУР-а
  • одговарају критерију самосталности (Закон о потицању развоја малог господарства (НН. бр.29/2002) и Закон о измјенама и допунама Закона о потицању развоја малог господарства (НН. бр. 63/2007, 53/2012, 56/2013) за развој нових производа, услуга или процеса).

Знанствено-истраживачке институције могу се укључити у пројект као вањски сурадници, али не могу самостално судјеловати у пројекту.

 Знанствено-истраживачке институције су:

1. Јавне високошколске установе
2. Јавни истраживачки институти

Будући да се пројекти у оквиру ЕУРЕКА програма финанцирају из националних прорачуна свака земља задржава право дефинирања властитих правила о интензитету потпора, о процесу евалуације те о правним субјектима који се могу натјецати за та средства.

Корисник програма (сви бх партнери на пројекту) може имати 1 уговорен пројект у фази имплементације (пројект у току). Ново уговарање другог ЕУРЕКА пројекта овиси о успјешно завршеном претходном пројекту.

Будући да су ЕУРЕКА пројекти међународне сурадње, минимални број земаља укључених у пројект су двије земље чланице иницијативе. Партнери на пројекту морају бити из најмање двије различите земље. Попис земаља чланица доступан је на  www.eurekanetwork.org

Ако у Босни И Херцеговини има више партнера, одређује се главни бх партнер. 

Сви партнери на пројекту чине конзорциј у којем ни један пријавитељ или земља не смије бити одговоран за више од 70 % укупних трошкова пројекта.